Szczęśliwy finał akcji „Biegasz dla siebie, pobiegnij dla innych”. Na budowę centrum leczenia chorych na mukowiscydozę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie trafi cegiełka w wysokości 100 tys. złotych. Te pieniądze zostały zebrane podczas akcji promującej aktywny tryb życia, której ambasadorką była Justyna Kowalczyk.

Dziękuję wszystkim, którzy czy to biegając, czy maszerując wzięli udział w akcji naszego Towarzystwa i Raiffeisen Polbanku. To dzięki ich zaangażowaniu udało nam się przybliżyć do realizacji celu, którym jest zebranie 2 milionów złotych na stworzenie ośrodka leczenia mukowiscydozy. Dziękuję też bankowi za inicjatywę, organizację i hojne serce, dzięki któremu mamy szansą poprawić warunki leczenia osób chorych na mukowiscydozę - powiedziała w trakcie uroczystości wręczania czeku Dorota Hedwig, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

To dla nas zaszczyt, że możemy przekazać tak bardzo potrzebne środki na budowę centrum leczenia mukowiscydozy. Ośrodek leczenia zapewniający pełną izolację chorych jest niezbędny, bo nie tylko zapewni najlepsze warunki leczenia, ale też może przyczynić się do rozwoju prac badawczych nad tą ciężką chorobą. Warto podkreślić, że nasza akcja powiodła się dzięki zaangażowaniu ponad 100 tysięcy osób, które jednocześnie zadbały o swoje zdrowie, uprawiając aktywnie sport. Jednak musimy pamiętać, że prawdziwymi bohaterami są ci młodzi ludzie, którzy na co dzień zmagają się z chorobą -stwierdził Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank, który był organizatorem akcji.

Akcja "Biegasz dla siebie, pobiegnij dla innych" wystartowała 1 kwietnia i trwała dwa miesiące. Dzięki aplikacji Endomondo liczone były kilometry pokonywane przez uczestników, a każdy kilometr "wart" był 1 grosz wsparcia przekazywanego przez Raiffeisen Polbank. Celem było przekroczenie 10 milionów kilometrów i uzyskanie 100 tys. złotych na walkę z chorobą. Choć nie udało się w pełni zrealizować tego ambitnego zamierzenia, to bank postanowił, że i tak przekaże Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą 100 tys. Złotych.

Kto wziął udział w akcji?

Jak podaje Raiffeisen Polbank, w akcji wzięło udział ponad 107 tys. osób.  Łącznie przemaszerowały lub przebiegły one ponad 7 milionów kilometrów. Spaliły przy tym niemal 580 milionów kalorii!

W jakim wieku byli uczestnicy akcji? Prawie 40 proc. uczestników miało 30-39 lat, 1/3 między 20 a 29 lat, a po 13 proc. osób od 10 do 19 lat oraz 40-49 lat.