"Jak jest pamięć, to jest szacunek. To jest najważniejsze" – mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Aneta Kurowska, wdowa po poruczniku Łukaszu Kurowskim, pierwszym polskim żołnierzu, który poległ w Afganistanie. To ku jego pamięci 20 maja w dolnośląskim Bolesławcu odbędzie się I Bieg Weterana.


Uczczenie i unaocznienie wysiłku żołnierza polskiego w czasie misji poza granicami kraju - to główny cel zaplanowanego na 20 maja biegu. Organizatorzy chcą także zachęcać do aktywnego wypoczynku.

Dla mnie jest szczególnie ważny, bo jest imienia mojego Łukasza. Przede wszystkim też przybliży nam obraz weterana. Mam nadzieję. Ociepli wizerunek. Zapoznamy się. Znamy weteranów sprzed kilkudziesięciu lat, a jednak weterani są cały czas wśród nas. Dochodzą. Coraz będzie ich więcej. Są różne misje nadal realizowane. Myślę, że to bardzo fajny pomysł - mówi Aneta Kurowska, która sprawuje honorowy patronat nad biegiem.

Asfaltowa trasa biegu liczy pięć kilometrów. To dwie pętle ze startem i metą na Placu Piłsudskiego w Bolesławcu. Wystartować może każdy. Impreza otwarta jest zarówno dla zawodowych biegaczy, jak i amatorów.

Proszę niczym się nie martwić. Ja też zaczynam. Wiem, że to nie jest łatwe, ale mój kolega Szymon zmotywował mnie tym, powiedział, że to dzieje się w samym mieście, Aneta w razie czego dojedziemy autobusem miejskim na metę, więc naprawdę zapraszam wszystkich serdecznie. Przyjeżdżajcie do Bolesławca - zachęca Aneta Kurowska, która też zapowiada start w biegu.

Na starcie nie zabraknie znanych sportowców. Swój udział zapowiedziała między innymi Wioletta Paduszyńska, zwyciężczyni polskiej edycji Wings for Life w Poznaniu. Pojawi się także Tomasz Kucharski, dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie, medalista mistrzostw świata. Adam Korol - mistrz olimpijski w wioślarstwie, medalista mistrzostw świata i Europy oraz Paweł Januszewski mistrz Europy w biegu na 400 metrów przez płotki z Budapesztu w 1998 roku i brązowy medalista Mistrzostw Europy w biegu na 400 metrów przez płotki z 2002 roku.

Bieg rozegrany zostanie w ramach 18. Europejskich Biegów Ulicznych w Bolesławcu. Start zaplanowano o 11.15. Zapisy drogą elektroniczną przyjmowane są do 16 maja <<< TUTAJ >>>

Wpisowe do tego czasu wynosi 20 złotych. Po tym terminie 30 złotych.

Zawodnicy klasyfikowani będą w zestawieniu generalnym kobiet i mężczyzn, weteranów kobiet i mężczyzn oraz w klasyfikacji weterana poszkodowanego.