Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok) z czasem 30.03 zwyciężył w 26. edycji Biegu Niepodległości w Warszawie. Wśród kobiet z czasem 33.15 triumfowała Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek). Na starcie biegu stanęło kilkanaście tysięcy ludzi!

Parszczyński, który jest zawodowym żołnierzem, wygrał zdecydowanie. Drugi na mecie Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) był wolniejszy o 1.01 min. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Łotysz Reinis Hartmanis (1.07 straty).

W gronie pań Lewandowska o 28 s wyprzedziła Olgę Kalendarową-Ochal (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) i o 1.20 min Aleksandrę Lisowską (KS AZS UWM Olsztyn).

Trasa biegu prowadziła Aleją Jana Pawła II i Niepodległości, od ulicy Stawki do Rakowieckiej, gdzie znajdował się półmetek i tam nastąpił nawrót. Uczestnicy wyruszyli na nią dokładnie o 11:11, a starterem honorowym był syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej.

Przygotowaliśmy w tym roku rekordową liczbę pakietów - 15 tysięcy - i w stu procentach zostały one rozdysponowane - podkreślał przed biegiem Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA, które jest organizatorem zawodów.

Wyjątkowo długa była w tym roku lista startujących w biegu profesjonalistów. Znaleźli się na niej medaliści mistrzostw Polski na różnych dystansach, m.in. Lewandowska, Olga Ochal, Giżyński, Parszczyński, Henryk Szost i Michał Kaczmarek, a także dyskobol Piotr Małachowski.

W wielu innych miejscowościach we wszystkich województwach również zorganizowane zostały imprezy biegowe - w całym kraju w sumie ponad 60 - m.in. w Gdyni, Goleniowie, Górze k. Leszna, Luboniu, Łodzi, Łukowie, Oświęcimiu, Pile, Rzeszowie, Słupsku, Turku, Wałbrzychu, Wrocławiu i po raz pierwszy w Zakopanem.