Robert Biedroń będzie "jedynką" na warszawskiej liście Wiosny w wyborach do europarlamentu. Drugie miejsce w Warszawie przypadło posłance Teraz! Joannie Scheuring-Wielgus. Ugrupowanie na konwencji w stolicy zaprezentowało liderów list.

Znany działacz "Solidarności" Zbigniew Bujak stanie na czele listy w okręgu lubelskim, a działaczka feministyczna Wanda Nowicka  - w kujawsko-pomorskim. Partner Biedronia, Krzysztof Śmiszek znalazł się na czele listy wyborczej Wiosny w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Liderami list wyborczych Wiosny do europarlamentu będą również m.in. była zastępczyni RPO, obecnie szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej Sylwia Spurek (okręg wielkopolski) oraz była szefowa gabinetu Roberta Biedronia w słupskim ratuszu, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i koordynatorka struktur Wiosny w Gdańsku Beata Maciejewska (okręg pomorski).

Wiosna ma odwagę

W wyborach europejskich musimy pokazać, że inna polityka jest możliwa, że nasza odwaga w głosowaniu może przerwać ten śmiertelny uścisk, w którym od lat tkwi polska polityka - powiedział Robert Biedroń podczas konwencji Wiosny w Warszawie.

Stać nas na europejską wizję, bo mamy odwagę - bo Wiosna ma odwagę - oświadczył. Każdego dnia, każdego tygodnia będziemy ciężko pracować, żeby ta wizja stała się faktem, żeby Polska wreszcie, nareszcie stała się naszym wspólnym dobrem w europejskim domu i żebyśmy nie zmarnowali tej szansy wyborczej - dodał szef Wiosny.

W polityce szczególnie trzeba mieć coś, co my w Wiośnie mamy, na co dzień, coś, co w polskiej polityce jest towarem deficytowym - odwagę i rozum.

Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego Biedroń wskazywał podczas konwencji Wiosny, że "każdy minister jego rządu przysięgał na konstytucję, w której jest napisane, że Polska jest państwem dialogu społecznego". Pan także przysięgał - zaznaczył Biedroń.

Dlaczego zamiast dialogu macie wojnę ze wszystkimi? Dzielicie nas na lepsze i gorsze sorty, a lista waszych wrogów jest coraz dłuższa. Kobiety, nauczycieli, pielęgniarki, osoby z niepełnosprawnościami, pracownicy sądów, a ostatnio do tego środowiska dołączyliście osoby LGBT - podkreślił lider Wiosny. Co się z wami najlepszego dzieje? - pytał Biedroń.

Poparcie dla nauczycieli

Ten rząd nie ma ani wizji, ani programu dla polskiej edukacji - podkreśla lider partii Wiosna. Dzisiaj przez nieudolność rządu PiS nauczyciele są zmuszeni do podjęcia ostatecznych narzędzi (w postaci) strajku głodowego - wskazał.

Chciałbym, żeby tutaj, na naszej konwencji wybrzmiało to szczególnie mocno: Wiosna w pełni popiera i solidaryzuje się z nauczycielami. Koniec z wiecznym wolontariatem zawodu nauczyciela. Nauczyciele muszą w końcu zarabiać godnie, przynajmniej 3,5 tys. zł na start - powiedział Biedroń.

"Rozdzielimy państwo od Kościoła"

Dopóki trwa sojusz +tronu i ołtarza+, dopóki nie wyprowadzimy Kościoła z polityki, nie zagwarantujemy europejskich praw i wolności Polkom i Polakom, dlatego my, Wiosna, w końcu i nareszcie rozdzielimy państwo od Kościoła - podkreślił Biedroń. Inaczej nie będziemy mogli w sposób wolny decydować o tym, kim jesteśmy. Nie będziemy mogli decydować o tym, kogo kochamy i z kim żyjemy, nie będziemy mieli równych praw, a kobiety nie będą mogły decydować o swoim ciele, zdrowiu i życiu - wskazywał lider Wiosny.

Podkreślił też, że "nie będzie sprawiedliwości dla przestępców w sutannach". Musimy rozdzielić państwo od Kościoła, ktoś musi w końcu z tym skończyć i my to zrobimy - wskazał Biedroń.

Zrobimy to dlatego, że my się nie boimy i nigdy nie zegniemy karku ani nie padniemy na kolana przed biskupami - oświadczył.