Niewielkie jest na razie zainteresowanie bezpłatnymi szczepieniami dzieci przeciwko wirusowi HPV. Od czerwca z preparatu skorzystał jeden na ośmiu uprawnionych do tego dwunasto- i trzynastolatków. Jak wynika z danych, które uzyskał nasz reporter, to ponad 107 tysięcy osób na ponad 800 tysięcy uprawnionych.

Od początku września bezpłatne szczepienia przeciwko HPV są dostępne dla kolejnych grup. Skorzystać mogą z nich dzieci i nastolatki w okresie między 9. a 18. urodzinami. Aby skorzystać z bezpłatnej szczepionki, potrzebna jest recepta od lekarza. 

Jak podaje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia, "od 2 września szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9. do 18. roku życia. Dzieci w innym wieku niż objęte programem (czyli w wieku 9-11 lat oraz 14-17) mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na 2-walentny Cervarix. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę".

Zawsze pojawiały się pytania, dlaczego darmowy dostęp jest tylko dwa dwunasto- i trzynastolatków, przecież korzyści ze szczepienia dla jedenastolatków czy piętnastolatków są równie ogromne. Teraz problem się rozwiązał, szczepienia przeciwko HPV do osiemnastego roku życia są darmowe - podkreśla profesor Ernest Kuchar, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wakcynolog i ekspert Lux Medu. 

Dzieci urodzone w latach 2010 i 2011 rodzice mogą umówić na szczepienie na przykład dzwoniąc pod numer infolinii NFZ 989, czynnej od poniedziałku do niedzieli, między 7:00 a 20:00. Możliwe jest także umówienie terminu szczepienia przez Internetowe Konto Pacjenta.

Lekarze podkreślają, że szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko nowotworów ginekologicznych oraz nowotworów głowy i szyi, dlatego preparat jest zalecany zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.