Papież Franciszek zganił duchownych za to, że traktują Kościół jak firmę. Biorą za chrzest, ślub, czy pogrzeb. "Fakt" publikuje stawki za udzielanie konkretnych sakramentów. Zapraszamy do przeglądu poniedziałkowej prasy.

Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła - ocenił papież. Co na to biskupi i księża w Polsce? Ciężko im to przełknąć. Raczej nie ma się co łudzić. W poniedziałkowym "Fakcie" są zamieszczone przykłady opłat za udzielanie sakramentów.

W Polsce duchowni bronią swojego stylu życia. Bronią też opłat za sakramenty i... cennika. Bo praktycznie nie ma parafii, która by takiego nie miała. Przykładowo, w Łodzi za ślub młoda para musi zapłacić nawet 1000 zł, pogrzeb w Poznaniu to wydatek 800 złotych, a za chrzest w Katowicach trzeba zapłacić minimum 100 zł. Papież Franciszek jest stanowczo przeciwny takim opłatom - pisze "Fakt".

W poniedziałkowym wydaniu tego dziennika znajdziemy także informacje o podwyżkach emerytur. W tym roku waloryzacja emerytur wyniosła 4 procent. I niestety, o takich podwyżkach starsi Polacy muszą zapomnieć. Jak wynika z projektu budżetu na przyszły rok, w marcu 2014 emerytury wzrosną o połowę mniej. Dziś najniższa emerytura wynosi 717,52 zł na rękę, po podwyżce sięgnie 731,85 zł - czyli wzrośnie dokładnie o 14,33 zł - podaje "Fakt".

"Gazeta Wyborcza"

Tysiące chorych dowiadują się w szpitalach i przychodniach, że nie mają prawa do bezpłatnego leczenia. Choć to nieprawda, z listy ubezpieczonych wykreśla ich system komputerowy. NFZ nie zamierza zmieniać programu eWUŚ - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

Rzecznik NFZ uspokaja, że Fundusz nie zapłaci tylko za tych, którzy naprawdę nie mają ubezpieczenia, bo np. mieszkają za granicą - podała "Wyborcza",

"Gazeta Wyborcza" ujawnia także kulisy politycznego sporu o radio ojca Rydzyka. 47-letnia torunianka Agata i jej 72-letnia sąsiadka pani Elżbieta spotkały się w sądzie z powodu zbyt głośnego słuchania Radia Maryja przez tę drugą. Młodsza z pań, związana z SLD, uznaje się za "wojującą feministkę" i podejrzewa, że starsza chce ją nawrócić z pomocą radia na katolicyzm. Sprawa zrobiła się polityczna, gdy do sądu przyszli "obserwatorzy" z biura poselskiego PiS - podała "Wyborcza".

"Dziennik Gazeta Prawna"

Tak szerokich, zaplanowanych z rozmachem i wypicowanych w najmniejszych szczegółach autostrad i ekspresówek mogą nam zazdrościć kierowcy z innych krajów - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". W Niemczech, Włoszech czy Francji tak się już nie buduje. Bo kogo stać na tysiące kilometrów ekranów przy autostradach, wylewanie miliardów metrów sześciennych betonu i malowanie wiaduktów? Nas stać. I dlatego mamy tak krótką sieć dobrych dróg. Mogłaby być o jedną piątą dłuższa - wyliczają eksperci. Teraz ma być bardziej przaśnie i taniej - deklaruje GDDKiA - w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

W poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" są także informacje o leczeniu pacjentów chorych na rzadkie choroby. Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna przegląd leczenia takich chorób. Dotyczą one promila populacji, ale ich leczenie jest niezwykle kosztowne - nawet 3,5 mln zł rocznie na jednego pacjenta. Resort postanowił sprawdzić, czy są one skuteczne. Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych będzie decydować o leczeniu 20 dzieci z chorobą Huntera. Lekarze zaopiniują efekty działania leku stosowanego w tej chorobie. Jeżeli werdykt będzie negatywny, terapia przestanie być finansowana - podaje "DGP".