Prokuratorzy przygotowują wniosek o pomoc prawną do Watykanu. Chodzi o byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego, odwołanego w związku z podejrzeniami o pedofilię. Wniosek do Stolicy Apostolskiej ma być wysłany najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej przyznaje, że wniosek nie jest jeszcze gotowy. Prokuratorzy go opracowują - powiedział.

Według niego wysłania wniosku do Watykanu można się spodziewać najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha Gila i abp. Wesołowskiego prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Postępowanie wobec zarzutów pedofilii wszczął także Watykan. Trwa ono w Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się wszystkimi takimi przypadkami. Od odwołania z Dominikany abp Wesołowski przebywa w Rzymie i czeka na wyniki postępowania.

Skandal pedofilski z udziałem polskich duchownych na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż, w którym pokazała nuncjusza odwiedzającego miejsca w stolicy kraju znane z prostytucji nieletnich.