Do końca roku dodatkowe środki zostaną przekazane na endoprotezy i operacje oczu – zadeklarował minister Marian Zembala. Szef resortu zdrowia spotkał się z lekarzami w Poznaniu.

Do końca roku dodatkowe środki zostaną przekazane na endoprotezy i operacje oczu – zadeklarował minister Marian Zembala. Szef resortu zdrowia spotkał się z lekarzami w Poznaniu.
Endoproteza stawu kolanowego [zdj. ilustracyjne] /WOJTEK SZABELSKI /PAP

Ilość środków, jakie zostaną przeznaczone w tym roku na ortopedię, jest zwiększona na endoprotezoplastyki - powiedział minister Marian Zembala. Dodał, że okulistyka, jako "druga w rankingu oczekujących", otrzyma jeszcze w br. środki na dodatkowe 10 tys. operacji ocznych. Jak zaznaczył, "celowo nie wymieniamy ich rodzaju".

Konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu prof. Paweł Małdyk powiedział, że w tym roku będą dodatkowe środki na 3 tys. endoprotez. Na pewno uda się skrócić kolejkę osób najbardziej cierpiących - zapewnił.

Na konferencji z udziałem ministra śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr Bogdan Koczy przedstawił wyniki analizy dot. kolejek pacjentów oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego w regionie. W województwie śląskim na endoprotezę biodra czy kolana czeka największa ilość pacjentów z całej Polski, ponad 20 tys. - podał.

W ramach analizy do szpitala poproszono kilkudziesięciu pacjentów z listy oczekujących, by ocenić ich stan zdrowia. 22 proc. chce być operowanych do roku, bo mają tak silne dolegliwości bólowe. Drugie 22 proc. stwierdziło, że może chwilę poczekać, ale liczą, że zostaną zoperowani w ciągu roku-dwóch. 44 proc. wezwanych zgłosiło, że jeszcze nie wymaga zabiegu operacyjnego i sądzą, że ich dolegliwości za kilka lat może się pogłębią; 12 proc. się nie zgłosiło - poinformował Koczy.