Sprowadzenie zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach - pod tym kątem Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim będzie prowadzić śledztwo, dotyczące sobotniego pożaru katedry - ustaliła dziennikarka RMF FM Agnieszka Wyderka.

Śledczy przede wszystkim muszą dowiedzieć się, co było przyczyną pożaru. W tym celu są przesłuchiwani pierwsi świadkowie. Zabezpieczona też będzie dokumentacja instalacji elektrycznych i przeciwpożarowych. Konieczne będzie zasięgniecie opinii biegłych z zakresu pożarnictwa. 

Po pobieżnym obejrzeniu pogorzeliska okazało się, że organy i dzwony nie są uszkodzone - powiedział Bartłomiej Mądry z gorzowskiej straży pożarnej. Udało się też ocalić przed ogniem m.in. zabytkowe ornaty i gabloty z eksponatami. 

Wszystko wskazuje na to, że grube mury wieży są całe i wytrzymały próbę ognia. 

Działania strażaków ruszyły bardzo szybko

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Wieczorem i w nocy akcji strażaków przyglądało się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór odwołano, podobnie jak te, które miały odbyć się w niedzielę.

W niedzielę na nadwarciańskich błoniach odbyła się polowa msza św. pod przewodnictwem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Wierni modlili się o ocalenie katedry, a także w intencji walczących z żywiołem strażaków.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 

(mal)