700 tysięcy złotych jeszcze w tym miesiącu mają dostać mieszkańcy gmin Gąbin i Słubice koło Płocka, poszkodowani przez powódź. Pieniądze od Fundacji Energa S.A. będą przeznaczone na spłatę wysokich rachunków za prąd. W obu gminach jeszcze około 100 rodzin mieszka w kontenerach ogrzewanych elektrycznymi piecykami. Część mieszkańców wciąż korzysta również z dmuchaw do osuszania domów.

Pieniądze zostaną rozdzielone proporcjonalnie, w pierwszej kolejności jako refundacja za opłaconą już energię elektryczną na podstawie faktur - poinformował starosta płocki Piotr Zgorzelski. Dodał, że samorząd zabezpieczy środki na kolejne opłaty, które wzrosną zimą w związku ze zwiększonym zużyciem energii. Zgorzelski poinformował również, że starostwo przygotowało już 200 paczek dla dzieci z rodzin powodzian, które zostaną im przekazane przed świętami Bożego Narodzenia.

Na powodzian z gmin Słubice i Gąbin czekają też miejsca z Domach Pomocy Społecznej. Obecnie z takiej formy pomocy korzystają 4 osoby.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał w Świniarach na terenie gmin Słubice i Gąbin zalanych zostało ponad 20 miejscowości, zamieszkanych przez około 4 tys. osób. Kolejna fala powodziowa zalała te tereny na początku czerwca.