"Klub PiS w najbliższym czasie złoży projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczący wycinki drzew" - zapowiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Obowiązujące przepisy pozwalają prywatnym właścicielom działek na wycinkę drzew bez zezwolenia. Ustawy broni minister środowiska Jan Szyszko.

W tej chwili przygotowywana jest nowelizacja - to będzie nasza klubowa (nowelizacja); złożymy ją w najbliższym czasie - podkreślił Terlecki.

W poniedziałek zamiar zmiany ustawy o ochronie przyrody, który ograniczy wycinkę drzew zapowiedział podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński.

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty

W Warszawie oburzenie wywołało wycięcie drzew przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście. Teren przed urzędem jest prywatny. Urząd Dzielnicy zapewnił w sobotę na Facebooku, że nie miał z wycinką nic wspólnego i "jest zbulwersowany, zarówno rozmiarem, jak i sposobem jej przeprowadzenia". Wycinkę skrytykowało m.in. stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" oraz Partia Razem.

Minister środowiska Jan Szyszko zaznaczył we wtorkowym komunikacie, że "jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą musi uzyskać pozwolenie na wycięcie drzew". Minister odniósł się też do kwestii wycinki drzew przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. Jeżeli zostało złamane prawo, sprawą powinien zająć się prokurator.

Politycy PO i wiceprezydent stolicy zapowiadają złożenie projektów nowelizacji ustawy

Złożenie projektów nowelizacji ustawy o ochronie przyrody w sprawie powstrzymania wycinki drzew zapowiedzieli też we wtorek: politycy PO oraz wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Platforma ma złożyć ponadto wniosek do CBA o zbadanie "lobbystycznych nacisków" dotyczącej ustawy o wycince drzew.

(mal)