Niemal dla całego kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Wieczorem najgorzej będzie w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim i północnej części województwa podlaskiego. Ze względu na rosnącą temperaturę przewiduje się także roztopy.

Na północy kraju: w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim i północnej części województwa podlaskiego obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Wiatr będzie w porywach osiągał prędkość nawet 100 km/h. Dla strefy brzegowej wydano ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia. IMGW przewiduje silny sztorm na Bałtyku.

Dla pozostałych województw wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Spokojnie będzie jedynie na Dolnym Śląsku, w Opolskiem oraz południowej części województwa śląskiego.

Idą roztopy

Z kolei na terenie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego prognozuje się stopniowy wzrost temperatury oraz opady deszczu powodujące szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy.

Wzrost poziomu wody jest także przewidywany na Podkarpaciu - w zlewniach Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

Również w południowej części województw małopolskiego i podkarpackiego przewiduje się roztopy, ze względu na rosnącą temperaturę i opady deszczu. 


(ł)