Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną infolinię w związku z niedzielnymi uroczystościami beatyfikacyjnymi ks. Jerzego Popiełuszki. Pod numerem telefonu 22 603 80 02 można uzyskać informacje o utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu drogowego w Warszawie.

Dzwonią nie tylko osoby z Warszawy i okolic, ale także z innych regionów kraju. Niektórzy pytają, czy będą mogli bez problemów dojechać np. na Dworzec Centralny czy na lotnisko Okęcie - powiedział Mariusz Mrozek z zespołu prasowego stołecznej policji. Jak dodał, infolinia będzie czynna do godz. 21 w niedzielę; opłaty według stawek operatorów.

W beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Piłsudskiego ma wziąć udział nawet 250 tysięcy pielgrzymów z całej Polski.

Warszawiaków nie ominą komunikacyjne kłopoty

W związku z niedzielnymi uroczystościami warszawiaków czekają spore utrudnienia na drogach. W godzinach 14-18 zamykane będą ulice na trasie procesji: Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Gagarina (jezdnia południowa), Czerniakowska (jezdnia zachodnia) od Gagarina, Powsińska, Wiertnicza, Przyczółkowa (jezdnia zachodnia) i Klimczoka. Wyłączony będzie też ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej. Pielgrzymi będą natomiast mieli do swojej dyspozycji dodatkowe autobusy i tramwaje, które dowiozą ich w rejon uroczystości. Osoby niepełnosprawne będą mogły dotrzeć na mszę specjalnymi busami.

Utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także w okolicach kościoła św. Stanisław Kostki na Żoliborzu. Spodziewane są tam liczne grupy pielgrzymów odwiedzających grób ks. Jerzego.

W sumie w stolicy spodziewanych jest 2 tysiące autokarów oraz kilka tysięcy samochodów osobowych z całej Polski. Przygotowano dla nich parkingi, nad którymi nadzór sprawować będzie policja i straż miejska.

Dla samochodów osobowych udostępnione będą parkingi Park&Ride: Stokłosy, Ursynów, Wilanowska, Młociny, Marymont, Połczyńska oraz parkingi na: Torwarze, Torze Łyżwiarskim Stegny. Dodatkowo wykorzystane zostaną parkingi należące do centrów handlowych: Marki, Wola Park, Fort Wola, Blue City, Reduta, Promenada, Arkadia.

Autokary parkowane będą w następujących miejscach: Tory Wyścigów Konnych na Służewcu, Wisłostrada, ul. Jagiellońska, ul. Słomińskiego, parking przed Pałacem Kultury i Nauki, Aleje Jerozolimskie (Ochota), ul. Kasprzaka, Cmentarz Północny Brama Południowa, ul. Kaliszówka ul. Sokratesa. Na ulicach autokary parkowane będą obustronnie na prawych pasach jezdni.

Wyznaczono także parkingi zapasowe, w przypadku zapełnienia się wyznaczonych miejsc postojowych: Zakład Energetyki Trakcyjnej i Torów Tramwajów Warszawskich ul. Obozowa, ul. Sobieskiego (od ul. Bonifacego do ul. Wilanowskiej - zewnętrzne pasy obu jezdni).