Były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zamierza ubiegać się o funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformował PAP szef komisji wyborczej Łukasz Abgarowicz.

Dodał, że zgłoszenie Sienkiewicza zostało zaanonsowane mailowo, a jego dokumenty są "w drodze".

Pytany w piątek przez PAP Sienkiewicz nie chciał wypowiadać się w tej kwestii.

Bartłomiej Sienkiewicz byłby jednym z sześciorga kandydatów na szefa PO. Dotąd zgłosili się senator Bogdan Zdrojewski, europoseł Bartosz Arłukowicz, szef klubu KO Borys Budka, obecny wiceszef PO Tomasz Siemoniak i posłanka Joanna Mucha. Termin zgłoszeń kandydatów na przewodniczącego PO mija w piątek o północy.

Koniec liderowania Schetyny

Pod koniec stycznia upływa czteroletnia kadencja Grzegorza Schetyny jako szefa partii. Schetyna poinformował w piątek, że nie będzie ponownie ubiegał się o funkcję szefa Platformy.

Następny przewodniczący, tak jak dotychczasowy lider (i podobnie jak Donald Tusk w 2013 r.) wybrany zostanie w drodze głosowania korespondencyjnego, w którym prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Krajowej PO, pierwsza tura wyborów szefa Platformy odbędzie się 25 stycznia, ewentualna druga, jeśli byłaby potrzebna - 8 lutego. Aby zarejestrować kandydaturę na przewodniczącego potrzeba zebrać minimum podpisy 10 członków Rady Krajowej PO.