Nowo wybrany poseł PiS, prokurator w stanie spoczynku Dariusz Barski uważa, że nie może złożyć oświadczenia o zrzeczeniu się mandatu prokuratorskiego, ponieważ - w jego ocenie - nie ma ku temu podstaw prawnych. Barski rozmawiał w tej sprawie z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną.

Jak mówił dziennikarzom Barski, Schetyna wysłuchał jego argumentów i powiedział, że jeszcze rozważa co zrobić w tej sytuacji.

Od tygodnia trwa spór prawny, czy posłowie-elekci PiS Barski i Bogdan Święczkowski, jako prokuratorzy w stanie spoczynku, mogą objąć mandat poselski nie rezygnując z mandatu prokuratorskiego, czy też takie łączenie funkcji łamie konstytucję.

Przeciwko łączeniu tych mandatów opowiedział się marszałek Sejmu, Prokuratura Generalna i Krajowa Rada Prokuratury - która jednak dopuszczała kandydowanie prokuratorów do parlamentu, a po wyborach uznała, że wybrany do parlamentu prokurator (także w stanie spoczynku) powinien dokonać wyboru, który mandat chce wykonywać - bo obu naraz nie może. Za możliwością łączenia obu urzędów opowiada się Stowarzyszenie Prokuratorów Ad Vocem.