Prezydent Andrzej Duda chce szybko podpisać specustawę o Westerplatte - ustalili dziennikarze RMF FM. Ustawa zakłada przekazania terenu rządowi i zbudowanie tam wielkiego plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

O zawetowanie tej ustawy apelowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Jednak prezydent Andrzej Duda ewidentnie się z nią nie zgadza. Jak usłyszał reporter RMF FM w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda chce, żeby szybko powstało muzeum upamiętniające wydarzenia z września 1939 roku. A to właśnie gwarantuje ustawa. Jak mówią prezydenccy urzędnicy: Miasto do tej pory nie potrafiło sprawnie zagospodarować tego terenu.

Specustawa przekazująca teren Westerplatte pod całkowitą kontrolę rządu jest w tej chwili w Sejmie, po tym jak w zeszłym tygodniu Senat wprowadził do niej drobne poprawki. Ma zostać ostatecznie przyjęta na ruszającym pojutrze posiedzeniu. Wtedy trafi na biurko prezydenta, który ma w planach szybko ją zaakceptować.

Senat wniósł poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte

Senat wniósł w piątek poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte; mają one charakter redakcyjny i dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Teraz wróci ona do Sejmu.

Za przyjęciem Ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z poprawkami głosowało 58. senatorów, 25 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy. Za głosowało 26 senatorów, przeciw 58, 1 wstrzymał się od głosu.

Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).

Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Opracowanie: