Aż nie chce się wierzyć, że taki budynek naprawdę istnieje! Przy ulicy Centralnej 57, niedaleko ZIKiT-u w Krakowie powstało prawdziwe architektoniczne "cudo"! Dom jednorodzinny, obok warsztat samochodowy, a nad nimi niedokończony blok. To samowola budowlana. Urząd nakazał rozbiórkę nietypowej budowli, jednak inwestor od prawie roku nie reaguje na pisma urzędników.

Budynek przy ulicy Centralnej 57 stoi niedaleko skrzyżowania z ulicą Nowohucką. I szczerze, to nawet nie wiadomo, jak go opisać... Bo to tak jakby domek jednorodzinny wcisnąć w blok, jakby na domku powstała kilkukondygnacyjna budowla.

Sprawa jest doskonale znana urzędnikom z Wydziału Architektury i Urbanistyki w Krakowie. W rozmowie z dziennikarzem RMF MAXXX przyznają, że jesienią 2012 roku otrzymali wniosek o nadbudowę domku, ale nigdy nie wydali na nią zgody.

Wpłynął wniosek inwestora, który chciał uzyskać pozwolenie na "nadbudowę, przebudowę i rozbudowę budynku warsztatu samochodowego" - tłumaczy Monika Chylaszek rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa. Takiego pozwolenia nie dostał, musiał więc interweniować Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W sumie w tej sprawie Nadzór Budowlany prowadził dwa postępowania. Jedno dotyczyło rozbudowy zadaszenia, a drugie wybudowania trzykondygnacyjnego budynku. Obie sprawy zakończyły się nakazem rozbiórki. Inwestor od jednej z nich się odwołał.


Przemysław Błaszczyk