Aplikację mobilną z informacjami na temat wszystkich dni wolnych od handlu, lub z ograniczonym handlem - przygotowali informatycy jednej z gliwickich firm. Aplikacja "Dni bez handlu – wolne niedziele" jest darmowa i wolna od reklam. Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca. Zakłada, że w tym roku, w każdym miesiącu, będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Aplikacja gliwickich informatyków zawiera kalendarz kolejnych niedziel z podziałem na "sklepy otwarte/zamknięte", oraz funkcję przypominania o zbliżających się niedzielach - z możliwością osobnego ustawienia przypomnień dla dni handlowych i wolnych od handlu.

Aplikacja oraz strona internetowa powstały w ciągu zaledwie kilku dni. Na stronie można też sprawdzić "ustawową dostępność" sklepów w wybrane niedziele.

Chcemy pomóc oswoić wolne niedziele - tłumaczy jedna z wolontariuszek zaangażowanych w projekt, Ewa Kieczka.

Aplikacja jest dostępna poprzez stronę dnibezhandlu.pl, a także w sklepie z aplikacjami Google Play (za kilka dni także w AppStore).

Zawiera spis niedziel, z podziałem na handlowe i wolne od handlu, a także świąt z całkowitym lub częściowym (od godz. 14.) zakazem handlu.

Udostępnia możliwość wcześniejszego automatycznego przypominania o takich dniach. Jest darmowa i wolna od reklam.


(ug)