Anna Rogowska z wynikiem 4,48 m wygrała niedzielny konkurs „Tyczka z Samsung na molo”. Brązowa medalistka z Aten uzyskała tym samym minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na mistrzostwa świata w Osace.

Rogowska rozpoczęła niedzielny konkurs od wysokości 4,23 m, później w drugiej próbie pokonała poprzeczkę zawieszoną o 10 cm wyżej. Następną wysokością miało być 4,43 jednak pokonanie tej wysokości nie dawałoby polskiej lekkoatletce minimum na mistrzostwa świata i zdecydowano się powiesić poprzeczkę 5 cm wyżej.

Polka pokonała tą wysokość w drugiej próbie. Poprzeczkę za to strąciła Rosjanka Tatiana Połnowa i Rogowska tym samym zapewniła sobie zwycięstwo w jubileuszowej dwudziestej edycji konkursu tyczkarskiego na molo. Zwyciężczyni później próbowała jeszcze pokonać wysokość 4,60 m jednak nie udało jej się to.

Wracam do skakania przez duże „S”. Cieszę się, że udało mi się wygrać przed wspaniałą sopocką publicznością i pokonać Tatianę Połnową. Byłam też bardzo bliska pokonania wysokości 4,60 m, mimo mocnego wiatru i krótkiego rozbiegu - powiedziała tuż po

konkursie Anna Rogowska.

Sopockie zawody na molo to najstarsza tego typu impreza na świecie - jej pierwsza edycja zawodów miała miejsce w 1984 roku, wtedy jednak na sopockim molo rywalizowali mężczyźni. Uczestnikami konkursów byli m.in. Władysław Kozakiewicz, Tadeusz Ślusarski, Mirosław Chmara, bracia Adam i Marian Kolasowie.

Od 1996 roku na molo startują panie m.in. była rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska, Amerykanka Stacey Dragila, multirekordzistka świata i Europy Czeszka Daniela Bartowa, a

także polskie gwiazdy Monika Pyrek i Anna Rogowska.

Właśnie do Anny Rogowskiej należy kobiecy rekord imprezy. Zawodniczka SKLA Sopot w 2005 roku skoczyła 4,77 m, co było wówczas rekordem Polski. Męski rekord należy do Mirosława Chmary i wynosi 5,80 m.

Wyniki zawodów:

1. Anna Rogowska Polska 4,48 m
2. Tatiana Połnowa Rosja 4,33 m
3. Lacy Janson USA 4,23 m
4. Kate Dennison Wielka Brytania 4,13 m
4. Nikole McEwen USA 4,13 m
6. Joanna Piwowarska Polska 4,03 m