Mechanizm skargi nadzwyczajnej i Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym. Wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa w Sejmie większością 3/5 głosów lub - w razie niepowodzenia - przez prezydenta. Takie m.in. propozycje zawarł prezydent Andrzej Duda w swoich projektach ustaw sądowych. Jak przyznał, w przypadku ostatniego rozwiązania pojawiły się wątpliwości co do jego konstytucyjności - dlatego Duda przygotował również projekt zmiany konstytucji, która pozwoliłaby prezydentowi dokonywać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. Na dzisiaj na 16:00 Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w tej sprawie. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej. Platforma Obywatelska zaproszenie odrzuciła. Po spotkaniu prezydent stwierdził, że przedstawi inną propozycję ws. KRS.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

16:45

Nie ma szans na uchwalenie tego co ws. mechanizmu dot. wyboru sędziów do KRS proponowałem pierwotnie, dlatego moja propozycja będzie inna - oświadczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z czterema klubami sejmowymi. Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejny etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

>>>WIĘCEJ O NOWEJ PROPOZYCJI PREZYDENTA PRZECZYTASZ TUTAJ<<<

16:00

W Pałacu Prezydenckim jest już Władysław Kosiniak-Kamysz, który przyjechał na spotkanie jako pierwszy. Po nim w imieniu klubu Kukiz’15 przyjechał Stanisław Tyszka. Jest także Ryszard Petru, który na spotkanie przyjechał z konstytucją w ręku. PiS reprezentuje Ryszard Terlecki. Wstępnie oświadczenie prezydenta po konsultacjach zaplanowane jest na 16:45.

15:05

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru weźmie udział w spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Zastrzegł, że jego klub nie popiera propozycji dot. sądownictwa, przedstawionych przez prezydenta.

14:55

Propozycja prezydenta zmierza w stronę zmiany tożsamości naszej konstytucji, zbudowanej na niezależności sądów i niezawisłości sędziów - komentuje dla RMF FM konstytucjonalista, Ryszard Piotrowski. Według niego propozycja prezydenta zmierza do tego, by za część konstytucji uznać rozwiązanie uzależniające sędziów KRS-u od polityków.

>>>Więcej o opinii Ryszarda Piotrowskiego nt. propozycji prezydenta przeczytacie TUTAJ<<<

14:49

PO nie przyjmuje zaproszenia do prezydenta Andrzeja Dudy. To zdumiewające - napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze. Jak dodał, absencja Grzegorza Schetyny w styczniu na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "skończyła się dla PO kompromitacją". 


14:33

Przedstawiciele Platformy nie wezmą udziału w dzisiejszych konsultacjach, na które przedstawicieli klubów parlamentarnych zaprosił prezydent Andrzej Duda.

Nie widzimy żadnych podstaw, żeby w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji, jeśli sam pan prezydent uważa, że ustawa dot. sądownictwa jest niezgodna z konstytucją, to nie można do niezgodnej z konstytucją ustawy dostosowywać konstytucji. To jest bezpodstawny sposób działania, nie będziemy w tym brać udziału - mówi rzecznik PO Jan Grabiec.

Grabiec oświadczył, że posłowie Platformy nie wezmą udziału w zaproponowanych przez prezydenta konsultacjach, bo - jak ocenił - sam Andrzej Duda nie traktuje ich poważnie. Jeśli zaproszenie na konsultacje dociera o godz. 12.36 smsem, to oznacza, że nie mają to być poważne rozmowy polityczne, a jedynie pozór rozmowy - stwierdził rzecznik PO.

Zaznaczył, że kiedy prezydenckie projekty zostaną upublicznione, PO będzie "analizować je szczegółowo". Do każdej ze zmian podejdziemy w sposób szczegółowy i się do niej odniesiemy - zapewnił polityk PO.

Zdaniem Grabca, w przedstawionych przez prezydenta dziś tezach dotyczących wymiaru sprawiedliwości "nie widać zarysu całościowej reformy".

14:30

Propozycje złożone przez prezydenta otwierają pole do dyskusji (...) zmiany konstytucji wymagają szerszego porozumienia, nie tylko akceptacji i zgody Prawa i Sprawiedliwości, więc wszystko jest uzależnione od tego, jak inni się do tego odniosą - uważa rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Jak dodała, PiS jest za rozwiązaniami prospołecznymi, o których mówił prezydent, chociaż - jak zastrzegła - "do dyskusji jest to, czy rzeczywiście np. w izbach dyscyplinarnych powinni być ławnicy". Droga do zmiany jest otwarta - podkreśliła Mazurek.

Gdyby się okazało, że inni nie widzą pomysłu zmiany konstytucji, to trzeba się zastanowić nad rozwiązaniami, dotyczącymi 3/5
- zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Co do szczegółów prezydenckich ustaw - PiS-owi podoba się pomysł wprowadzenia nowej izby odwoławczej w Sądzie Najwyższym - czyli trzeciej instancji. Podoba się izba dyscyplinarna, choć może niekoniecznie z ławnikami.

14:20

Nowoczesna chce pójść do Pałacu Prezydenckiego na kilka minut i poinformować Andrzeja Dudę, że nie wolno prowadzić takich szybkich konsultacji, zwłaszcza jeśli chodzi o konstytucję - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. To pomysł większości posłów klubu Nowoczesnej. Musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Ryszarda Petru. Posłowie Nowoczesnej czekają na samolot, którym przyleci przewodniczący.


13:58

Czy zaproponowane przez Andrzeja Dudę rozwiązania dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, a także zmiany konstytucji, zakończą konflikt wokół reformy sądownictwa?

Zagłosujcie w naszej sondzie, skomentujcie pod artykułem! >>>>

13:47

Tomasz Skory, RMF FM:

Gdyby proponowane przez Andrzeja Dudę zmiany dot. składu Sądu Najwyższego weszły w życie, z 82 orzekających dzisiaj sędziów odeszłoby aż 29, którzy osiągnęli już wiek emerytalny.

To siedem kobiet i 22 mężczyzn.

Do końca roku wiek 65 lat osiągnie jeszcze dwoje sędziów: w tym - już 22 listopada - Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.

Nie jest jasne, czy propozycja Andrzeja Dudy oznacza przerwanie kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf.

Propozycja ta przewiduje możliwość zwrócenia się przez sędziego do prezydenta o dalsze pełnienie urzędu po przekroczeniu wieku 65 lat: właśnie prezydent podejmowałby w takiej sytuacji decyzję.

Jak Pierwsza Prezes SN i prezydent zachowają się w tej sytuacji - nie sposób przewidzieć.

Możliwe natomiast, że ta właśnie zagadka wyjaśnia bardzo osobliwie tłumaczoną obecność prof. Małgorzaty Gersdorf w Pałacu Prezydenckim przed tygodniem.

13:39

Klub Kukiz'15 reprezentował będzie na spotkaniu u prezydenta Stanisław Tyszka.

13:21

"Wybieram się na to spotkanie" - powiedział RMF FM szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. "Zawsze przyjmujemy zaproszenia prezydenta i to też przyjmujemy" - wyjaśnił.

O propozycji zmian w konstytucji Kosiniak-Kamysz mówił, że jest nowością. "Wcześniej prezydent o tym nie wspominał ani nie było jakichkolwiek sugestii" - podkreślił lider ludowców.

13:13

Ryszard Terlecki będzie reprezentował PiS na spotkaniu z Andrzejem Dudą ws. zmian w konstytucji. "Propozycje prezydenta Andrzeja Dudy są podstawą do dalszych rozmów" - napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek:13:11

Platforma Obywatelska odrzuca prezydenckie zaproszenie na konsultacje ws. zmian w konstytucji:

12:57

"Nowoczesna jest przeciw zmianom Konstytucji w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Reformy sądownictwa można przeprowadzić w ramach obecnej Konstytucji" - tak prezydenckie propozycje skomentował we wpisie na Twitterze lider Nowoczesnej Ryszard Petru:

12:52

"Popieram projekt zmian w konstytucji. Jestem jak najbardziej za takimi zmianami. Teraz zobaczymy, komu tak naprawdę bliskie jest państwo obywatelskie, państwo obywateli, a nie państwo partyjne" - tak przedstawione przez Andrzeja Dudę projekty ustaw sądowych i propozycję zmiany konstytucji skomentował w rozmowie z RMF FM Paweł Kukiz.

Zapowiedział, że przedstawiciele klubu Kukiz’15 pojawią się o 16:00 na konsultacjach w Pałacu Prezydenckim.

PRZECZYTAJ: Paweł Kukiz: Andrzej Duda to mój prezydent. Dziś mogę to powiedzieć >>>>

12:23

Prezydent Andrzej Duda zakończył wystąpienie.

Najważniejsze propozycje prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie...

...Sądu Najwyższego:

- wprowadzenie skargi nadzwyczajnej, czyli możliwości wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu,
- utworzenie - w związku z mechanizmem skargi nadzwyczajnej - Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych,
- wprowadzenie ławników przy rozpatrywaniu skarg nadzwyczajnych i spraw dyscyplinarnych,
- propozycja, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat - ale z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania,
- w Sądzie Najwyższym utworzona będzie Izba Dyscyplinarna.

...Krajowej Rady Sądownictwa:

- Sejm wybiera członków KRS większością 3/5 głosów,
- jeśli w terminie 2 miesięcy Sejm nie wybierze kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi dokona prezydent.

...Konstytucji RP:

- projekt zmiany konstytucji, który pozwoli prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze,
- na 16:00 Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie ws. zmian w konstytucji.


12:22

Andrzej Duda o wyborze członków KRS: Jeśli Sejm w terminie dwóch miesięcy nie wybierze kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, to wówczas wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi dokona prezydent. Pojawiły się głosy, że to rozwiązanie niezgodne z konstytucją. W związku z tym przygotowałem projekt zmiany konstytucji. Dzisiaj o 16:00 zapraszam przedstawicieli klubów parlamentarnych na rozmowy w tej sprawie.

12:18

Prezydent o ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa: Wybór członków KRS w Sejmie większością 3/5 głosów.

12:17

Andrzej Duda: Chcę, by przy sprawach dyscyplinarnych i przy skargach nadzwyczajnych do SN został wprowadzony element społeczny: ławnicy.

12:13

Prezydent: W Sądzie Najwyższym powstanie izba dyscyplinarna.

12:09

Prezydent Andrzej Duda: Odnośnie Sądu Najwyższego proponuję zmianę o charakterze prospołecznym: skargę nadzwyczajną, którą można wnieść wobec każdego orzeczenia, by była możliwość zbadania jeszcze raz spraw, co do których obywatele mają poczucie krzywdy. W związku z tym w SN powstanie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

12:08

Prezydent rozpoczął wystąpienie.


11:56

W trakcie prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa Andrzejowi Dudzie doradzał prof. Michał Królikowski.

W ubiegłym tygodniu dziennikarze śledczy RMF FM ujawnili, że po tym, jak wiadomość o współpracy prezydenta z prof. Królikowskim przedostała się do opinii publicznej, ekspertem zainteresowała się intensywnie prokuratura. Śledczy zajęli się wyjaśnianiem powiązań finansowych prawnika z firmą paliwową, która pojawiła się w śledztwie dot. wyłudzeń podatku VAT.

W ubiegłym tygodniu Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował 750 tysięcy złotych depozytu na koncie kancelarii prawnej prof. Michała Królikowskiego.

PRZECZYTAJ: Konto kancelarii prof. Królikowskiego zostało zablokowane. "To dla mnie radosna wiadomość" >>>>

11:52

Prawo i Sprawiedliwość do ostatniej chwili naciskało na prezydenta ws. ustaw sądowych.

Według partii rządzącej, projekty powinny dopuszczać nadzór dyscyplinarny nad sędziami i wymianę kadr w Sądzie Najwyższym.

W piątek Andrzej Duda spotkał się ws. projektowych ustaw sądowych z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - była to już druga taka rozmowa obu polityków.

Po spotkaniu Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci Prawdy" o daleko idących różnicach zdań. Czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika, który pozwoliłby posunąć sprawę reformy sądownictwa naprzód, tego dziś nie wiem. Zobaczymy, co dokładnie zaproponuje prezydent - stwierdził.

11:50

W oczekiwaniu na wystąpienie prezydenta przypomnijmy, że Andrzej Duda zapowiedział przygotowanie własnych projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa po tym, jak zdecydował o zawetowaniu nowelizacji o SN i KRS, przygotowanych i przeforsowanych przez parlament przez Prawo i Sprawiedliwość.

Niespodziewaną decyzję o wetach ogłosił 24 lipca.

Tłumaczył wówczas m.in.: Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę Sądu Najwyższego jako instytucji, nie wspomnę już o sędziach. Zgadzam się ze wszystkimi, którzy mówią, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić.

Równocześnie Duda zdecydował, że podpisze trzecią PiS-owską ustawę reformującą sądownictwo: o ustroju sądów powszechnych.

PRZECZYTAJ: Dwa weta prezydenta i jeden podpis ws. ustaw o sądownictwie >>>>


(e, mpw)