Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty. Mieszkańców woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego ostrzega przed wichurą i sztormem.

Mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego powinni się spodziewać SMS-ów do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Alert RCB dla woj. zachodniopomorskiego ostrzega przed wichurami w powiatach nadmorskich. Wiać ma do środy rano. "Nie wychodź z domu, jeśli nie jest to konieczne" - czytamy w komunikacie.

Ponadto Alert RCB informuje o silnym sztormie na morzu.

Alert RCB dla woj. pomorskiego także dotyczy wichury w powiatach nadmorskich. Ponadto na Zatoce Gdańskiej i Żuławach mogą nastąpić lokalne przekroczenia stanów alarmowych.

Ponadto IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz pozostałej części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Alert RCB. Jak działa i kiedy jest ogłaszany?

Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych wtedy, gdy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.

Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich.

Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia z którym operatorem zawarliśmy umowę. 

Przed jakimi zagrożeniami będzie ostrzegać?

Alert RCB uwzględnia każde zjawisko atmosferyczne, które stanowi zagrożenie dla życia, takie jak burze, wichury, nawałnice, czy ekstremalne zmiany temperatur. Niestety nie wszystkie, zwłaszcza lokalne zdarzenia, da się odpowiednio wcześniej przewidzieć. Ważne jest, żeby bez względu na otrzymanie lub nie Alertu RCB zachować najważniejsze zasady bezpieczeństwa. 

Co zrobić, kiedy otrzymamy ostrzeżenie?

Należy zastosować się do treści zawartych w wiadomości tekstowej. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnego niebezpieczeństwa lub zminimalizowanie jego skutków.

 (j.)