Dwa tysiące osób miało wczoraj okazję podziwiać Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Wśród szczęśliwców byli między innymi słuchacze RMF FM, którzy dostali od nas zaproszenia. To było wielkie testowanie Afrykarium przed otwarciem, które zaplanowano tej jesieni.

Zwiedzanie trwało cztery godziny. Goście mogli podziwiać część nowych mieszkańców wrocławskiego zoo, aklimatyzujących się w kompleksie.

W Afrykarium znajdziecie głównie stworzenia, których życie jest związane z wodą. W specjalnych tunelach goście mogą podziwiać rekiny, pingwiny, czy hipopotamy.

Afrykarium to połączenie słów Afryka i akwarium. Nazwa w pełni odzwierciedla przygotowane w tym miejscu atrakcje. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2012 roku. 

Akwaria i wybiegi do złudzenia przypominają krajobraz Afryki. Zajmują działkę o powierzchni blisko 2 hektarów.

Spacerując po specjalnych tunelach pod wodą obejrzymy rafy koralowe i żyjące w nich ryby z Morza Czerwonego. Na plaży możemy podziwiać lądowe żółwie pustynne. 

Kolejne akwarium to prezentacja blisko 50 gatunków ryb żyjących w wielkich jeziorach Afryki - Tanganika i Malawi. Rekiny i płaszczki zamieszkały w przygotowanym fragmencie Kanału Mozambickiego. Turystów zachwycą podwodne zabawy tońców, małych pingwinów czy kotików południowoafrykańskich z Wybrzeża Namibii. W dziale wschodniej Afryki będziemy oglądać hipopotamy nilowe i zwierzęta zamieszkujące sawannę. Na koniec zajrzymy do dżungli nad rzeką Kongo. Tutaj zamieszkały krokodyle, manaty czy wydry.

15 mln litrów wody

Do budowy obiektu zużyto blisko 5 tysięcy ton stali i 36 tysięcy betonu. Prezentowane zwierzęta żyją w morskiej, słonej wodzie. By zasolić taką ilość wody zużyto 140 ton soli. Docelowo pojawi się tutaj blisko 4,5 tysiąca roślin. Najwyższe drzewa mają 12 metrów wysokości. Najcięższe ważą 2,5 tony. Podwodne korytarze wykonane są z akrylu. Największy panel we wrocławskim ogrodzie ma 32 metry kwadratowe i waży blisko 11 ton.

Wodny świat wrocławskiego Afrykarium potrzebuje ogromnych ilości wody. System wypełniony został 15 milionami litrów wody. To tyle, ile mieści się w 6 basenach olimpijskich.