Archidiecezja Poznańska poinformowała o śmierci abp. seniora Juliusza Paetza. Duchowny zmarł w wieku 84 lat. Był metropolitą poznańskim w latach 1966-2002.

Arcybiskup Juliusz Paetz był metropolitą poznańskim w latach 1966-2002. Zmarł w wieku 84 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła poznańska kuria na swojej stronie internetowej.

Jak dodano, miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz rodziną zmarłego.

Abp Juliusz Paetz urodził się w Poznaniu w 1935 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka 28 czerwca 1959 r. Był współpracownikiem Sekretariatu Stanu i Rady ds. Publicznych Kościoła oraz delegacji Stolicy Apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z rządem PRL, a w latach 1976-1982 prałatem antykamery papieskiej na bezpośredniej służbie papieży: Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II.

Juliusz Paetz oskarżony o molestowanie

Juliusz Paetz w 2002 r. został oskarżony o molestowanie poznańskich kleryków i księży. Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, grupa księży z archidiecezji broniła biskupa. Ówczesny biskup pomocniczy, obecny metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski zbierał podpisy wśród księży dziekanów, którzy mieli uznać, że to "oszczerstwa i atak na Kościół". 

Dzięki interwencji kilku osób świeckich sprawa trafiła do Watykanu. Juliusz Paetz zrezygnował z funkcji metropolity poznańskiego, jednak do zarzutów się nie przyznał

W 2010 r. "Wyborcza" ujawniła, że abp Juliusz Paetz zabiega w Stolicy Apostolskiej o cofnięcie tego zakazu. Wtedy stanowczo sprzeciwił się temu jego następca, abp Stanisław Gądecki. Po jego interwencji zakaz został utrzymany.