Pani Janina z Ostrowa Lubelskiego, 91-letnia staruszka, która decyzją lekarki 11 godzin spędziła w chłodni zakładu pogrzebowego, żyje - wreszcie oficjalnie. Sąd w Lubartowie unieważnił jej akt zgonu, wystawiony 6 listopada.

Z zebranych dowodów oraz zeznań świadka wynika, że pani Janina we wskazanej dacie nie zmarła. Żyje, a więc ten wspomniany akt zgonu stwierdza zdarzenie niezgodne z prawdą - ogłosił w Lubartowie sędzia Paweł Rybicki.

Pan Tadeusz, siostrzeniec opiekujący się 91-letnią panią Janiną, przyznał, że koszmar nareszcie się kończy.

Jak mówił, lekarka, która orzekła zgon jego ciotki, wciąż się nią opiekuje: Przychodzi, bada ciśnienie. Parę razy była. Dopytywany przez reportera RMF FM, czy rozmawiali z nią na temat dramatycznych wydarzeń, zaprzeczył: Nic nie chce mówić, ani słowa.

Lekarka: Nie potrafię tego wytłumaczyć

Cała historia rozegrała się w pierwszych dniach listopada. Rodzina stwierdziła, że 91-latka nie oddycha, tętno nie było wyczuwalne. Lekarka wypisała akt zgonu, krewni pani Janiny rozpoczęli przygotowania do pogrzebu. W chłodni zakładu pogrzebowego zauważono jednak, że starsza kobieta żyje.

Z lekarką, która wypisała akt zgonu, rozmawiał po wszystkim nasz reporter Krzysztof Kot. Pracuję 28 lat, stwierdzałam setki zgonów. Wykonałam wszelkie czynności, jakie wykonuje się przy określeniu zgonu, nie było żadnych oznak życia. Pacjentka ma 91 lat. W chwili obecnej jest w doskonałej formie, a nie potrafię wytłumaczyć, jak do tego doszło, że ocknęła się po 10 godzinach - mówiła wówczas lekarka. Sprawdziłam puls na przedramieniu, na tętnicy szyjnej, osłuchiwanie akcji serca, płuc, stwierdzenie, czy jest oddech, czy nie ma, szerokość źrenic, reakcje źrenic na światło. Był brak wszystkich oznak życia - podkreślała.

Zaznaczyła, że z medycznego punktu widzenia 91-latka nie żyła. Ja nie jestem w stanie tego wytłumaczyć, jak do tego doszło - dodała.

(edbie)