Sześciu posłów koła Bezpieczeństwo i Gospodarka przeszło do klubu PSL - poinformował na czwartkowej konferencji w Sejmie szef klubu ludowców Jan Bury. Klub PSL stał się dzięki temu trzecią siłą w Sejmie, przed SLD, a za PO i PiS.

Szeregi ludowców zasilili: Artur Dębski, Tomasz Makowski, Michał Pacholski, Paweł Sajak, Henryk Kmiecik i Artur Górczyński - wszyscy byli wcześniej w klubie Twojego Ruchu. Klub PSL - wraz z nowymi członkami - będzie liczył 38 posłów - powiedział Bury.

To jest sygnał do Polaków, że ludzie mają dość kłótni na prawicy i destrukcji na lewicy. Jest to szukanie czegoś wspólnego, czegoś większego, takiego centrum politycznego, które mogłoby zjednoczyć różne środowiska polityczne - mówił polityk Stronnictwa.

Szef klubu ludowców zapowiedział, że nowi członkowie klubu PSL będą się zajmowali tematyką, w której specjalizowali się wcześniej, a więc głównie sprawami przedsiębiorców. W kwestiach światopoglądowych nasi posłowie mają wolny wybór w głosowaniach. Jesteśmy bogaci różnorodnością - zaznaczył.

Poseł Artur Dębski podkreślił z kolei, że posłowie w klubie PSL nie będą się "kłócić o sprawy światopoglądowe". Ujęła nas troska o polskich małych przedsiębiorców, którzy są w programie PSL bardzo ważni. Mam nadzieję, że w tym obszarze będziemy mogli PSL wspomóc - przekonywał.

Posłowie, którzy przeszli do klubu PSL, weszli do Sejmu z list Ruchu Palikota, a we wrześniu odeszli z klubu parlamentarnego Twojego Ruchu, zakładając koło Bezpieczeństwo i Gospodarka. Na razie nie zostali członkami PSL.

W kole BiG pozostało 5 posłów. 

(mpw)