W Policach rozpoczęła się akcja informująca mieszkańców o zaplanowanej na niedzielę ewakuacji części miasta z powodu akcji wydobycia bomby lotniczej z drugiej wojny światowej.

Policjanci i strażnicy miejscy zapukają dziś do każdego mieszkania i domu, który jest w strefie objętej ewakuacją, którą zaplanowaliśmy na jutro - powiedział PAP burmistrz Polic Władysław Diakun. Po południu w mieście będą także rozgłaszane komunikaty o ewakuacji - dodał.

Niewybuch jest potężny, waży 250 kilogramów. Natrafiono na niego w czwartek podczas prac ziemnych na ulicy Tanowskiej. Obszar zagrożony eksplozją obejmuje teren o promieniu półtora kilometra. Mieszka na nim ok. 25 tys. ludzi.

Ewakuacja obejmie wszystkie osoby przebywające na terenie Polic z wyłączeniem ulic: Piaskowej, Bursztynowej, 26 Kwietnia, 1 Maja, Okulickiego, Roweckiego, Kresowej i Korczaka oraz osiedli Mścięcino i Jasienica.

Ewakuacja przeprowadzona zostanie 9 grudnia w godzinach od 6.00 do 9.00. Powrót mieszkańców do domów nastąpi po przeprowadzeniu akcji w niedzielę po godzinie 12.00, na sygnał służb zarządzania kryzysowego.

Miejsca wyznaczone do przebywania ludności na czas akcji to szkoły podstawowe nr 8 i 2 w Policach. Wszelkie informacje o ewakuacji można otrzymać, dzwoniąc pod numery telefonów 91-317-62-72 lub 986.

Opracowanie: