Przed sądem stanie 16-latek, który metodą "na policjanta" wyłudził od 78-letniego mężczyzny 700 tysięcy złotych. Zatrzymali go stołeczni policjanci.

Przed sądem stanie 16-latek, który metodą "na policjanta" wyłudził od 78-letniego mężczyzny 700 tysięcy złotych. Zatrzymali go stołeczni policjanci.
Zdj. ilustracyjne /Archiwum RMF FM

Oszust przekonywał seniora, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosił, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki. Fałszywy policjant wyjaśniał swojemu rozmówcy, że dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby. Odbiór pieniędzy miał nastąpić w miejscu zamieszkania 78-latka - poinformowała podkom. Marta Sulowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa-Wola. Emeryt pobrał pieniądze z banku i przekazał 700 tysięcy młodemu mężczyźnie w dwóch ratach.

Kilka dni później oszust zadzwonił do mężczyzny ponownie i znów poprosił go o pieniądze. Tym razem chodziło o 900 tysięcy złotych. Emeryt nabrał podejrzeń i zadzwonił na policję. Kryminalni zorganizowali zasadzkę. 

Nieletni został umieszczony w schronisku dla nieletnich. W kwietniu opuścił schronisko, gdzie przebywał w związku z podejrzeniem o podobne przestępstwo - powiedziała Sulowska. Policjanci przekazali materiał dowodowy do sądu rodzinnego i nieletnich. 

Policjanci ustalają, co stało się z pieniędzmi, które nastoletni oszust odebrał od 78-latka. 

Policja przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(mn)