Na początku zakaz będzie obowiązywać w szkołach i biurach. W barach nie będzie można palić dopiero od stycznia 2008 r.
Zakaz ma być ogłoszony w najbliższych dniach w formie dekretu - zapowiedział Villepin. Agencja AP zwraca uwagę, że wybór takiej formy pozwala rządowi uniknąć emocjonalnej debaty parlamentarnej. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ w przyszłym roku czekają Francję wybory prezydenckie i parlamentarne.