Akcja powinna ruszyć jeszcze w maju - powiedział „Wprost” Bogusław Bosak, pomysłodawca przedsięwzięcia i krakowski poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Czechosłowacka bezpieka inwigilowała Polaków głównie na południu kraju – pisze tygodnik. Pod obserwacją StB była także polska mniejszość w Czechosłowacji. Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 r. stanu wojennego StB sporządziła ponad 17 tys. raportów z podsłuchów telefonicznych założonych Polakom, którzy mieszkali na terytorium Czechosłowacji.