RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zakopane z pomnikiem Józefa Kurasia

Publikacja: Niedziela, 13 sierpnia (19:08) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Pomnik Józefa Kurasia i jego podkomendnych poległych w walce przeciwko hitlerowskim i komunistycznym władzom odsłonił w Zakopanem prezydent Lech Kaczyński. Postać Kurasia budzi jednak sporo kontrowersji.

Jedni uważają go za bohatera, inni twierdzą, że krzywdził zwykłych ludzi. Ma to związek z jego działalnością na początku 1945 r., kiedy uczestniczył w tworzeniu Milicji Obywatelskiej. Kuraś był m.in. komendantem MO w Nowym Targu oraz w Urzędzie Bezpieczeństwa w Zakopanem.

Z powodu braku możliwości realizacji własnej koncepcji działania tych urzędów, Kuraś utworzył oddział partyzancki walczący z władzą komunistyczną. Zginął w 1947 r.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: