Skutki tej niefrasobliwości już są i to katastrofalne. Wiele odcinków wałów na skutek dewastacji nie jest już w stanie skutecznie chronić przed wodą. Przed wjazdami na wały stoją tablice ostrzegawcze, ale turyści najwidoczniej ich nie zauważają.
Dewastacje wałów z przerażeniem obserwują wrocławianie mieszkający w okolicach Odry. Boja się ,że kiedy przyjdzie wielka woda, osłabione zabezpieczenia nie wytrzymają jej naporu: