Pracodawca zatrudniający nielegalnie zagranicznych pracowników bez prawa pobytu i pracy może otrzymać karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do roku oraz grzywnę 5 tys. euro za każdą taką osobę.
Niektóre z tych przepisów, nie czekając na zakończenie procedury legislacyjnej, już wprowadzane są w życie.
Impulsem do przyjęcia ustawy były przypadki łamania prawa w Apulii, na południu Włoch. W lipcu zeszłego roku włoska policja zlikwidowała tam "obóz pracy", w którym przebywało ponad 100 Polaków, bezwzględnie wykorzystywanych m.in. przez polskich pośredników.