RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Wilków: Mrozy wygoniły powodzian z kontenerów

Publikacja: Piątek, 3 grudnia (09:31) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Zima zmusiła powodzian z gminy Wilków do wyprowadzenia się z tymczasowych kontenerów. Większość wróciła do swoich domów, nawet jeżeli nie zostały wyremontowane. Inni korzystają z pomocy gminy. Miesięcznie każda rodzina dostaje tysiąc złotych na wynajęcie mieszkania.

W kontenerze nie da się przezimować. Zimno, wilgoć - mówią mieszkańcy Zastowa Polanowskiego. Dlatego często wracali do domów, gdzie zostały wyremontowane tylko dwa lub jedno pomieszczenie. Z magazynku wyszło mieszkanie. Cóż, gdzieś trzeba było wejść - mówią. Niektórzy wrócili do pustych ścian, ale jak podkreślają lepiej u siebie w domu niż u kogoś

Teraz pilnie potrzebują węgla. Ocieplenie domów trzeba było zerwać po powodzi, a ściany wciąż są mokre . Musimy grzać. Gdybyśmy nie grzali, ściany by popękały i na wiosnę budynek by się nadawał tylko do zburzenia - tłumaczą. Wiedzą już, że węgla pójdzie dwa razy więcej niż zazwyczaj, ponieważ temperatura w mieszkaniach musi być wyższa. Powodzian wsparła kopalnia w Bogdance. Każda rodzina dostała 250 kilogramów węgla. Gmina wypłaciła także po 1000 złotych zasiłku na jego zakup. Tona węgla kosztuje ponad 800 złotych.

Źródło: RMF FM FB
Dalsza część artykułu pod materiałem video: