Jestem za pojednaniem. Rękę wyciągam, mogę trzymać ją cały czas, do samego domu, do Gdańska. Natomiast inni nie będą istnieć, jak się pojednają. Jest paru ludzi, którzy mogą tylko żyć na tym pokarmie - powiedział reporterowi RMF FM Lech Wałęsa podczas Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie:
Wałęsa otrzymał pokojowego Nobla w 1983 r. za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Decyzję ogłoszono 5 października. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 r. w Oslo. Wałęsa nie pojechał po wyróżnienie, bo obawiał się, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju.