RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

W przyszłym roku mniejsze pensje i emerytury

Publikacja: Piątek, 30 stycznia (08:21) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Według „Gazety Prawnej”, szukając dodatkowych pieniędzy rząd przygotował nam niespodziankę. W przyszłym roku podniesie składkę zdrowotną z 9 do 10 procent. Dzięki temu do kasy NFZ wpłynie 6 miliardów zł więcej, ale nasze pensje będą niższe. Zwiększą się też koszty prowadzenia firm.

Tegoroczna obniżka podatków zostanie więc w następnym roku niemal całkowicie zniwelowana - zauważa pismo. Z wyliczeń "GP" wynika bowiem, iż osoba zarabiająca średnią pensję, czyli 3,2 tys. zł, straci prawie 300 zł rocznie, a przeciętne świadczenie emerytalne wynoszące 1,5 tys. zł będzie niższe o 16 zł miesięcznie.

Według ustaleń "GP", Ministerstwo Zdrowia ma zawrzeć podwyżkę składki w przygotowywanym projekcie ustawy przewidującej też m.in. podział Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt powinien być gotowy w I półroczu tego roku.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: