RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

W Polsce przybędzie 10 nowych miast!

Aktualizacja: Poniedziałek, 27 grudnia (15:00)

Z początkiem 2022 roku w Polsce przybędzie 10 nowych miast. Taką rekomendację złożyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Już 1 stycznia 2020 roku 10 miejscowości uzyska status miasta. Zmiany te będą miały wpływ na życie prawie 80 tysięcy osób.

O zmianie statusu decyduje wiele czynników. Przede wszystkim brana jest pod uwagę liczba mieszkańców oraz stopień rozwoju wodociągów i kanalizacji. Ważne również czym zajmują się mieszkańcy, większość z nich powinna utrzymywać się z działalności pozarolniczej. 

Oprócz tego liczone są również względy historyczny, zabytki czy obecność miejskiego rynku. 

Lista nowych miast: 

  • Pruszcz - w gminie Pruszcz, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim
  • Izbica - w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim
  • Lutomiersk - w gminie Lutomiersk, w powiecie pabianickim, w województwie łódzkim
  • Bolimów - w gminie Bolimów, w powiecie skierniewickim, w województwie łódzkim
  • Cegłów - w gminie Cegłów, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim
  • Nowe Miasto - w gminie Nowe Miasto, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim
  • Jedlnia-Letnisko - w gminie Jedlnia-Letnisko, w powiecie radomskim, w województwie mazowieckim
  • Olsztyn - w gminie Olsztyn, w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim
  • Iwaniska - w gminie Iwaniska, w powiecie opatowskim, w województwie świętokrzyskim
  • Kaczory - w gminie Kaczory, w powiecie pilskim, w województwie wielkopolskim.

Źródło: RMF24
Dalsza część artykułu pod materiałem video: