"Przygotowujemy bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj, zostanie on zaprezentowany najprawdopodobniej w środę" – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. "Oprócz edukacji w maju wróci działanie bardzo wielu sektorów i usług" – dodał.

Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek, ale najprawdopodobniej w środę - mówił na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy - zapowiedział.

Na pytanie, czy restauracje będą dostępne tylko dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki, Niedzielski oświadczył, że "nie ma na razie takiej dyskusji, żeby różnicować dostępność usług publicznych, jak restauracje, dla osób, które są zaszczepione bądź nie są zaszczepione".

Rzecznik rządu: Informacje w środę

Na późniejszej konferencji rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że informacje ws. luzowania obostrzeń poznamy w środę.
W najbliższą środę będą komunikowane decyzje dotyczące obostrzeń, dotyczące sytuacji epidemicznej i wynikającej z niej decyzji co do luzowania obostrzeń - oświadczył.

Zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do gałęzi gospodarki i dziedzin życia społecznego, które miałyby być w pierwszej kolejności odmrażane. Decyzje te zostaną podjęte po konsultacjach i po spłynięciu danych medycznych w dniu jutrzejszym - powiedział rzecznik rządu.

Od dziś złagodzone obostrzenia w 11 województwach

Od dziś w 11 województwach: małopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, podlaskim i lubuskim, znów mogą działać salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne. Nadal zamknięte są sklepy w galeriach handlowych, kluby fitness, siłownie, kina, muzea czy teatry. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych wróciły do nauki w trybie hybrydowym. 

Natomiast w woj.: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymane są wszystkie wcześniejsze obostrzenia.