Wśród atrakcji kulturalnych warto wspomnieć choćby Nowohuckie Centrum Kultury, które zaprasza na zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, a przede wszystkim na Festiwal Teatrów dla Dzieci, w ramach którego dzieci będą mogły obejrzeć aż 10 spektakli z całej Polski. Śródmiejski Ośrodek Kultury skupi się na wzbudzeniu "ciekawości świata" wśród dzieci. Tym razem uczestnikom zajęć przybliżana będzie kultura arabska i hinduska. Ośrodek Kultury Nowa Huta zaprosi dzieci m.in. do odwiedzenia kilku krakowskich redakcji.
W Domu Kultury Podgórze odbywać się będą m.in. warsztaty tworzenia biżuterii, po raz pierwszy przeprowadzona zostanie też akcja "Żółty kod - zimowa przygoda z Quickim" - ogólnopolska zabawa - konkurs interdyscyplinarny, którego motywem przewodnim jest wyprawa na Biegun Północny. Ciekawostką mogą się również okazać, organizowane pierwszy raz w Muzeum Historii Fotografii, warsztaty - oparte na holenderskich standardach pracy z dziećmi - wprowadzające w system edukacyjny koncepcję rozwoju przez media. Polega ona na nie negowaniu a rozwijaniu wyobraźni poprzez gry komputerowe i fotografię cyfrową.
W czasie ferii funkcjonować będą ponadto MOPS-owskie placówki wsparcia dziennego, które dysponują 2117 miejscami.
Informacje o zimowym wypoczynku w Krakowie można znaleźć na