RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

USA chcą szybko zbudować bazę antyrakiet

Publikacja: Poniedziałek, 22 maja (07:34) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Stany Zjednoczone chcą jak najszybciej zbudować w Europie wyrzutnię antyrakiet, które miałyby powstrzymać ewentualny atak Iranu - pisze dziennik „The New York Times”.

Wśród krajów, w których taki obiekt mógłby powstać najczęściej wymienia się Polskę i Czechy. Ostateczny wybór nastąpi latem tego roku. Baza ma być gotowa do 2011 roku. Koszt tej inwestycji, razem z 10 antyrakietami przekroczy 1,6 mld dolarów.

"Tarcza antyrakietowa" ma w założeniu zestrzeliwać głowice bojowe pocisków balistycznych z takich państw jak Iran czy Korea Północna. Według Pentagonu, ewentualna baza w Polsce chroniłaby NATO przed zagrożeniem rakietowym z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: