RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Ukraina wycofuje czołgi z Doniecka

Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

Ukraińska armia rozpoczęła wycofywanie czołgów z linii rozdziału w konflikcie z separatystami w obwodzie donieckim – poinformował przedstawiciel sztabu generalnego Ukrainy Leonid Matiuchin. Media prorosyjskich bojowników podały, że oni także przygotowują się do wycofywania uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm.

Dziś rozpoczyna się realizacja drugiego etapu wycofywania czołgów, dział o kalibrze poniżej 100 mm i moździerzy o kalibrze do 120 mm. Uzbrojenie zostanie odprowadzone na odległość 15 kilometrów od linii konfliktu. Wycofywanie już się rozpoczęło. Trwa ono na kierunku debalcewskim (na północny wschód od Doniecka) – oświadczył Matiuchin. Pierwszy etap wycofywania sprzęty wojskowego - z obwodu ługańskiego - zakończył się w sobotę.

Od 1 września w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie obowiązuje zawieszenie broni. Pod koniec września w Mińsku zawarto porozumienie o wycofaniu z linii walk czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm.

2 października w Paryżu, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja), prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie w sumie 41 dni.

Źródło: PAP
Tagi: Ukraina Donbas

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: