"Nie planujemy przyłączenia Krymu. Nie ma tam rosyjskich wojsk. Ludzie, którzy blokują ukraińskie bazy, to samoobrona" - mówił na konferencji prasowej Władimir Putin. "Na razie nie ma konieczności wprowadzenia wojsk na Ukrainę, choć mamy taką możliwość" - zaznaczył również rosyjski prezydent. Wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie śledziliśmy na bieżąco w relacji minuta po minucie - przeczytajcie jej zapis!

14:00 Jak oceniacie wystąpienie Władimira Putina? Przeczytajcie komentarze dziennikarzy RMF FM Mai Dutkiewicz i Bogdana Zalewskiego, podyskutujcie z nimi, zagłosujcie w sondzie!

ZOBACZ: Czy wierzysz Putinowi?

13:47 KONFERENCJA WŁADIMIRA PUTINA - KOMENTARZE NA MAJDANIE NIEPODLEGŁOŚCI:

To nie była żadna pomoc humanitarna - jak twierdzi Putin, tylko najzwyklejszy bandycki atak - tak protestujący na Majdanie Niepodległości komentują konferencję prasową Władimira Putina - donosi z Kijowa specjalny wysłannik RMF FM Krzysztof Berenda. Z jednej strony wyśmiewają słowa Putina, który stwierdził, że protestujący na Majdanie byli wyszkoleni jak specnaz i że byli szkoleni w Polsce i na Litwie. Z drugiej strony są rozgoryczeni twierdzeniami rosyjskiego prezydenta, że Wiktor Janukowycz pozostaje prawowitym prezydentem Ukrainy i że to on poprosił o interwencję na Krymie. Nie podoba im się również, że Putin nakazuje przeprowadzenie referendum ws. przyszłości półwyspu. Po tym referendum będzie większa autonomia Krymu, a za 10, 20, 100 lat Putin sobie ten Krym po prostu weźmie - a potem cały kraj - mówił naszemu wysłannikowi mężczyzna obecny na Majdanie.

13:40 Jutro po południu odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. sytuacji na Ukrainie - poinformował wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO).

13:38 Po konferencji Władimira Putina aktualne pozostają scenariusze wydarzeń, o których wspomnieliśmy w naszej sondzie, pytając, który uważacie za najbardziej prawdopodobny. No więc który? Zagłosujcie!

13:32 Sekretarz stanu USA John Kerry wylądował w Kijowie.

13:31 Tak Władimir Putin prezentował się na konferencji prasowej:

13:27 Gazprom podjął decyzję o cofnięciu z dniem 1 kwietnia zniżki na gaz przyznanej Ukrainie w grudniu 2013 roku - poinformował prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller podczas spotkania z premierem Rosji Dmirijem Miedwiediewem. Miller przekazał, że Kijów uregulował niespełna 50 procent swojego długu za surowiec odebrany w 2013 roku.

Miedwiediew uznał decyzję Gazpromu za słuszną. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

13:26 Jutro Komisja Europejska ogłosi pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy - poinformowała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Według komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, chodzi głównie o pomoc, która może zostać udzielona natychmiast.

13:23 KONFERENCJA WŁADIMIRA PUTINA - KOMENTARZE AMERYKAŃSKIE:

Amerykanie podkreślają, że Putin w porę się opamiętał, ale nie do końca wie, jak się z tego wszystkiego wycofać - donosi zza Oceanu korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Konkretnego komentarza ze strony Białego Domu należy spodziewać się najwcześniej za kilka godzin. Eksperci przekonują natomiast w pierwszych, gorących komentarzach, że absolutnie nie można porównywać operacji antyterrorystycznej w Afganistanie do bezprawnego zajęcia Krymu.

13:12 KONFERENCJA WŁADIMIRA PUTINA - KOMENTARZE NIEMIECKIE:

"Macho" - to za naszą zachodnią granicą najczęstsze określenie postawy Władimira Putina na konferencji prasowej - donosi reporter RMF FM Adam Górczewski. Twarda postawa rosyjskiego prezydenta nie przesłoniła jednak Niemcom jego słów. Z tego, co powiedział Putin, telewizja N24 wyłowiła wątek uratowania życia Wiktorowi Janukowyczowi. Poważne analizy idą natomiast w kierunku tego, dokąd dalej może pójść Putin ze swoim wojskiem. Dlatego na stronach "Die Welt" można znaleźć mapę z krajami wschodniej Europy z procentowym udziałem mniejszości rosyjskich.

Zobaczcie nagłówki, jakie pojawiły się w związku z konferencją Putina na stronach focus.de (po prawej) i bild.de (po lewej):

Zobacz również:

13:09 Na Krym pojedzie na zaproszenie władz Ukrainy misja obserwatorów OBWE - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij. Dodał, że wzmacniane są przejścia graniczne z Rosją.

13:07 Na ukraiński system telekomunikacyjny przypuszczono atak z kontrolowanego przez Rosję Krymu, aby zakłócić działanie telefonów komórkowych ukraińskich deputowanych - podał szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko.

12:58 O krok od tragedii na Krymie. Grupa ukraińskich żołnierzy chciała dostać się do lotniska Belbek pod Sewastopolem, zajętego kilka dni temu przez Rosjan. W kierunku posterunku z rosyjskimi żołnierzami pilnującymi lotniska Ukraińcy ruszyli bez broni, z flagami, śpiewając ukraiński hymn. Rosjanie oddali w powietrze strzały ostrzegawcze. Zobaczcie film z tego incydentu:

12:49 W Brukseli obraduje Rada Północnoatlantycka w sprawie Ukrainy. 

Posiedzenie zwołano na wniosek Polski. Ambasadorowie państw NATO spotykają się w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że strony traktatu "będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

12:37 Zakończyła się konferencja prasowa Władimira Putina.

12:31 Władimir Putin: Nie będziemy przeszkadzać przyjazdowi do Rosji Julii Tymoszenko.

12:27 Władimir Putin: Wydaje mi się, że sytuacja się uspokaja.

12:25 Władimir Putin: Na Ukrainie pojawia się nowe państwo, a z tym państwem żadnych podpisanych, obowiązujących dokumentów nie mamy.

12:20 Władimir Putin o paraolimpiadzie: Byłoby szczytem cynizmu, gdyby zagrozić organizacji tej olimpiady.

12:17 Władimir Putin: Gazprom mówi Ukraińcom: Jeżeli i tak nam nie płacicie, a my widzimy narastający dług, to może naliczajmy wam po normalnej cenie, a nie obniżonej.

12:14 Władimir Putin: Trzy dni temu dałem polecenie, by wznowić kontakty na poziomie rządowym z Ukrainą - by nie zniszczyć powiązań ekonomicznych. Natomiast wszystkie nasze handlowe, gospodarcze, humanitarne relacje mogą być w pełni rozwinięte tylko po tym, jak na Ukrainie unormuje się sytuacja i odbędą się wybory prezydenckie.

12:13 Władimir Putin o chaosie na Ukrainie: Nasi koledzy z Zachodu robią to nie po raz pierwszy. Siedzą za tą wielką kałużą jak w laboratorium i eksperymentują na ludziach.

12:11 Władimir Putin: Wiktor Janukowycz nie odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Nie złamał prawa. A od razu się zaczęło! To był tylko pretekst.

12:10 Władimir Putin: Wiktor Janukowycz nie ma już przyszłości politycznej. Przyjęliśmy go ze względów humanitarnych. Myślę, że na Ukrainie zostałby zabity.

12:10 Władimir Putin o USA: Bardzo łatwo jest zniszczyć elementy współpracy, bardzo trudno je później odbudować.

12:08 Władimir Putin: Funkcjonariusze Berkutu nie robili nic złego, stali pod kulami, byli obrzucani koktajlami Mołotowa. Teraz leżą w szpitalach. Jesteśmy gotowi do przyjęcia ich na leczenie do Rosji. I myślę, że organizacje praw człowieka powinny zwrócić na to uwagę.

12:06 Władimir Putin: Jeżeli podejmiemy decyzję o wprowadzeniu wojsk - dla ochrony ludności - niech ktoś tylko spróbuje strzelać do swoich ludzi!

12:05 Władimir Putin: Prezydent Janukowycz nie nakazał strzelać do ludzi. Jest wersja, że strzelali prowokatorzy.

12:04 Władimir Putin: Nie rozpatrujemy przyłączenia Krymu. Tylko obywatele mieszkający na danym terytorium mają prawo do określenia własnej tożsamości. My nie będziemy podgrzewać żadnych nastrojów.

12:00 Władimir Putin: Kto blokuje ukraińskie bazy na Krymie? To samoobrona Krymu. Takie mundury można kupić w każdym sklepie.

11:58 Władimir Putin: Co do sankcji - straty będą po obydwu stronach.

11:56 Władimir Putin: Zawsze działamy zgodnie z prawem i jeśli podejmę decyzję o wykorzystaniu sił zbrojnych, to zgodnie z prawem. Mamy prośbę prezydenta Janukowycza. Poza tym będą to misje humanitarne w celu ochrony ludności. Nie damy rady nic nie robić, jeśli ci ludzie będą zabijani, torturowani.

11:54 Władimir Putin: Bardzo często oskarżani jesteśmy o bezprawność naszych działań. Zachodowi trzeba przypomnieć Irak, Libię.

11:54 Władimir Putin: Rynek wykazał się pewną nerwowością jeszcze przed wydarzeniami na Ukrainie. Było to związane z polityką Stanów Zjednoczonych, a nie z sytuacją na Ukrainie. To tymczasowe.

11:51 Władimir Putin: Jedyna konieczność, jaka była, to było wzmocnienie naszych oddziałów wojskowych - zrobiliśmy to, zrobiliśmy słusznie i na czas.

11:51 Władimir Putin: Ukraina jest nie tylko naszym najbliższym sąsiadem, ale naszą bratnią republiką. Żołnierze ukraińscy i rosyjscy będą nie po dwóch różnych, ale po tej samej stronie barykady. Najlepiej widać to na Krymie. Tam nie padł żaden strzał.

11:47 Władimir Putin: Mamy bezpośrednią prośbę prawowitego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o zapewnienie ochrony. Co nas szczególnie niepokoi, to ruchy nacjonalistyczne.

11:46 Władimir Putin: Na razie nie ma konieczności wprowadzenia wojsk na Ukrainę.

11:44 Władimir Putin: Z prawnego punktu widzenia prezydentem Ukrainy jest wciąż Wiktor Janukowycz.

11:43 Władimir Putin: Musimy dać ludziom prawo do określania swojego losu. Niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

11:40 Władimir Putin: Rozumiem ludzi z Majdanu - tych, którzy żądają kardynalnych zmian - bo oni przyzwyczaili się do tego, że jednych złodziei zmieniają na innych. Ludzie z prowincji w tym nie uczestniczą.

11:39 Władimir Putin: Na Ukrainie nic nie zmieniało się na lepsze. Lud chciał zmian. Natomiast nie wolno zachęcać do zmiany bezprawnej. Trzeba działać wyłącznie drogą konstytucyjną.

11:39 Władimir Putin: Jest to sytuacja rewolucyjna, która istniała tak naprawdę od najwcześniejszych dni niezależności Ukrainy.

11:38 Władimir Putin: Kiedy tylko Janukowycz wyjechał do Charkowa, dokonano przewrotu.

11:37 Władimir Putin: Janukowycz w zasadzie oddał już władzę. Zgodził się na wszystko, czego żądała opozycja. Nie wydał ani jednego bezprawnego rozkazu. Nie nakazał strzelać do demonstrantów.

11:36 Władimir Putin: Ocena tego, co wydarzyło się na Ukrainie, może być tylko jedna: to jest niekonstytucyjny przewrót.

11:26 Na polsko-ukraińskiej granicy w Dorohusku ruch odbywa się normalnie - melduje reporter RMF FM Krzysztof Kot. Jak relacjonuje, Polacy przekraczający granicę zdają sobie sprawę z tego, co może się wydarzyć na Ukrainie, ale dla nich to dzień jak co dzień. Poza tym nie odjeżdżają daleko. Tak tylko za szlaban, na zakupy i z powrotem - mówią naszemu reporterowi.

11:21 Do 98 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć przeciwników byłych już władz Ukrainy kraju z milicją, które rozpoczęły się 30 listopada ubiegłego roku - poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia na swojej stronie internetowej. Jeszcze wczoraj ten tragiczny bilans mówił o 95 zabitych.

11:09 Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała memorandum o udzieleniu Ukrainie przez Unię Europejską pomocy makroekonomicznej w wysokości 610 mln euro. Porozumienie w tej sprawie podpisano w lutym 2013 roku, ale za rządów prezydenta Wiktora Janukowycza nie zostało ono ratyfikowane.

Unijna pomoc ma posłużyć Ukraińcom do wypełnienia warunków uzyskania pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego na kwotę 15 mld dolarów.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapewnił wczoraj na spotkaniu z przedstawicielami europejskiego biznesu w Kijowie, że Ukraina spełni wszystkie wymogi MFW, aby otrzymać kredyt - "z tego prostego powodu, że nie mamy innego wyjścia". Według władz Ukrainy, kraj potrzebuje na najbliższe dwa lata co najmniej 35 mld dolarów na ratowanie swej wypłacalności.

10:52 Nie widać rozwiązania w sprawie Ukrainy - ocenił szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie.

Odbyłem trudne spotkanie, długie i bardzo poważne, ale nie wystarcza to, by powiedzieć, że widać rozwiązanie. Nie mogę wysłać sygnału i powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, by znaleźć rozwiązanie i że Ukraina i Rosja będą rozmawiać - powiedział Steinmeier.

Ministrowie uczestniczą w Genewie w dorocznej sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

10:50 Pierwsi dziennikarze pojawili się w sali Kremlu, w której ma odbyć się konferencja prasowa Władimira Putina.

10:49 Umocnienie pozycji, sprawdzenie i siłowanie się, czyli kontynuacja wojny psychologicznej, z którą mamy do czynienia w tej chwili, a także odpowiedź na zapowiedziane sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych - taki jest cel zapowiadanej konferencji prasowej Władimira Putina - uważa Kinga Dudzińska, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

10:33 Tylko igrzyska olimpijskie w Soczi powstrzymywały Władimira Putina przed wcześniejszym rozpoczęciem operacji na Krymie - komentują amerykańskie media. Prezydent Rosji obawiał się międzynarodowego bojkotu, ale zdaniem wielu komentatorów, kiedy zapalano znicz olimpijski, Putin doskonale już wiedział, że wkrótce dokona inwazji na Krym. A obalenie Janukowycza było doskonałym pretekstem do rozpoczęcia zaplanowanej operacji.

W tym miejscu warto przypomnieć, że według p.o. prokuratora generalnego Ukrainy Olega Machnickija, operacja zajęcia Krymu była przygotowywana przez Rosjan od czterech lat. Takie sensacyjne informacje Machnickij przedstawił w telewizji Hromadske TV.

Jak mówił, z informacji, które posiada, wynika, że część ukraińskich urzędników i funkcjonariuszy państwowych - przede wszystkim funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - przez kilka lat "sprzedawała" interesy narodowe Ukrainy i działała w interesie obcego państwa.

O tych sensacyjnych doniesieniach informowaliśmy we wczorajszej relacji na żywo o godzinie 11.

10:23 Ukraińcy z Gdańska szykują akcję informacyjną dla Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego. Chcą przedstawić im ukraiński konflikt inaczej, niż opisują go propagandowe rosyjskie media. Dziś ma ruszyć druk specjalnych ulotek adresowanych do Rosjan. [PRZECZYTAJ o SZCZEGÓŁACH AKCJI]

10:19 Przed konferencją prasową Władimira Putina zaskakująco brzmią informacje przekazywane przez rosyjskich dziennikarzy w sieci, że w spotkaniu z prezydentem nie będą uczestniczyć przedstawiciele zagranicznych mediów. Jeśli to prawda, może to oznaczać, że Putinowi nie zależy na przekonaniu Zachodu do swych racji, ale być może po prostu obawia się niewygodnych pytań. Na razie w jednej z sal Kremla stoi kilkanaście wciąż pustych krzeseł, naprzeciwko także krzesło przy niskim stoliku, w tle dwie flagi.

10:11 Tylko Rada Najwyższa Ukrainy może prosić o wprowadzenie obcych wojsk na terytorium kraju - oświadczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu, p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow. Była to reakcja na wczorajszą wypowiedź ambasadora Rosji przy ONZ Witalija Czurkin, który oświadczył podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, że z prośbą o interwencję zbrojną na Ukrainie zwrócił się w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina Wiktor Janukowycz.

Leży to w kompetencjach wyłącznie parlamentu. I żadna prowokacja nie może odbywać się na podstawie oświadczenia jakiegoś obywatela, nawet byłego prezydenta - stwierdził Turczynow.

10:04 Kijów z niepokojem oczekuje na konferencję prasową Władimira Putina. Jak donosi specjalny wysłannik RMF FM do ukraińskiej stolicy Krzysztof Berenda, Ukraińcy najbardziej chcieliby usłyszeć, że Rosjanie wychodzą z Krymu, ale mało kto w to wierzy. Większość obawia się, że Putin ogłosi rozszerzenie inwazji na kolejne regiony kraju - Donieck i Charków.

Rosjanie to nasi bracia, zawsze tak było, ale Putin jest nieobliczalnym, agresywnym człowiekiem - usłyszał od mieszkańca Kijowa nasz dziennikarz.

10:00 Czekamy na konferencję prasową prezydenta Rosji Władimira Putina. Będzie to pierwsze jego publiczne wystąpienie od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie.

09:59 Doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew: Jeśli z powodu sytuacji na Ukrainie Stany Zjedonoczone nałożą na Rosję sankcje, Moskwa może być zmuszona, by zrezygnować z dolara jako waluty, w której trzyma rezerwy, i odmówić spłacania zadłużenia w amerykańskich bankach.

09:51 Rada Najwyższa Ukrainy jest gotowa prowadzić dialog z władzami Krymu, jeśli zostaną wycofane wojska rosyjskie - oświadczył deputowany Batkiwszczyny, były szef ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenko. Jak zaznaczył, parlament jest gotowy znacznie poszerzyć kompetencje krymskiej autonomii, ale przy zachowaniu suwerenności Ukrainy. Parlament jest też gotów przyjąć w bardzo krótkim czasie ustawę o statusie Sewastopola i ustawę o lokalnych referendach.

09:37 Bardzo niepokojące informacje docierają ze wschodu Ukrainy. Tam - jak twierdzą służby graniczne - rosyjskie wojska są już gotowe do inwazji - donosi z Krymu Przemysław Marzec.

09:27 My tu stoimy jak żywe tarcze, nie pozwolimy na masakrę - mówią matki i żony żołnierzy z Nowo Ozierska, blokowanego przez Rosjan. Rozmawiał z nimi specjalny wysłannik RMF FM na Krym Przemysław Marzec.

Stoimy razem ze swoimi mężami. Oni są tam, a będziemy tu tak długo, jak trzeba - mówiła naszemu korespondentowi jedna z kobiet. Inna dodawała: My tu pracujemy, w tej jednostce. Tu jest mój zięć, muszę tu być, bo sytuacja jest bardzo nerwowa.

09:13 Odcięcie gazu byłoby większym problemem dla Rosji niż Polski. Co Rosja zrobiłaby z tym całym gazem? - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Na razie nie ma zagrożeń dla dostaw gazu dla Polski, ale podjęliśmy działania na czarną godzinę - dodał. [PRZECZYTAJ ROZMOWĘ]

08:59 Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna w Gdańsku zawiesiła akcję promocyjną, która miała zachęcić do przyjazdu do Trójmiasta w najbliższy weekend Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego.

Ze względu na zaistniałą sytuację międzynarodową akcja promocyjno-informacyjna realizowana w Obwodzie Kaliningradzkim na Dzień Kobiet zostaje zawieszona. Wszystkie osoby, które komunikat o realizowanej kampanii zapraszającej Rosjan do odwiedzenia regionu Pomorskiego dotknął lub obraził, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna przeprasza i zapewnia, iż inicjatywa nie miała żadnego prorosyjskiego podłoża politycznego - napisała w oświadczeniu dyrektor PROT Krystyna Hartenberger-Pater.

08:33 Associated Press: Na Krymie jest obecnie około 16 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Kontrolują wszystkie posterunki graniczne, obiekty wojskowe i terminal promowy w Kerczu.

07:56 Kijów poprosił Pentagon o ochronę obiektów jądrowych na swoim terytorium - dowiedział się korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Na Ukrainie działa 15 reaktorów jądrowych, kolejne dwa są w budowie. Szef ukraińskiego MSZ-etu twierdzi, że ośrodki mogą być zagrożone.

W piśmie, które trafiło do Departamentu Obrony USA i dowództwa NATO wskazuje on, że trzeba zrobić wszystko, by nie nastąpiła katastrofa podobna do tej w Czarnobylu. Jak podkreślił przedstawiciel Pentagonu, Ukraina wskazała, że działania Rosji są nieracjonalne, a przez to nieprzewidywalne.

Ten wniosek jest w tej chwili analizowany. Nie podjęto jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie.

07:53 Dwa rosyjskie desantowce minęły Bosfor w drodze powrotnej do Sewastopolu, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska. Rosja wycofała je z manewrów we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformowała turecka agencja informacyjna Anadolu.

07:46 Europo! Pokaż, że masz jaja i nie oglądaj się na Amerykę! Działaj! - pisze na blogu waszyngtoński korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. Przeczytajcie!

07:39 W Pierewalnym, Teodozji, Nowo Oziersku i Bachczysaraju przeciwko Rosjanom w mundurach bez stopni i oznaczeń wyszły kobiety, rosyjskojęzyczne mieszkanki Krymu - donosi specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec.

To jest okupacja! Bracia i siostry Rosjanie, mówię to jako kobieta starszego pokolenia, jako babcia pięciorga wnuków: nic nie wiemy o żadnych prześladowaniach ani ze strony Rosjan, ani Tatarów, ani tym bardziej Ukraińców. Ci, którzy tak twierdzą, kłamią przed Bogiem i za to przed Bogiem odpowiedzą - usłyszał nasz korespondent.

Jak jednak zaznacza, takich osób jest na Krymie niewiele - mieszkańcy boją się mówić, co naprawdę myślą, bo przyjechali tam Rosjanie, prowokatorzy i zastraszają ludzi.

07:21 Mamy rozszerzenie komunikatu o rozkazie Władimira Putina "wycofania wojsk do baz". Chodzi o oddziały, które uczestniczyły w zarządzonej w zeszłą środę kontroli gotowości bojowej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

W ćwiczeniach, które objęły siły okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk, uczestniczyło ponad 150 tysięcy żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów.

Wczoraj w godzinach popołudniowych Putin w towarzystwie ministra obrony Siergieja Szojgu obserwował na jednym z poligonów w obwodzie leningradzkim ostatnią fazę manewrów.

07:03 Reuters: Władimir Putin nakazał wojskom zaangażowanym w ćwiczenia powrót do baz - poinformował rzecznik Kremla.

07:00 Krzysztof Zasada, RMF FM: Szanse na to, że Kijów zgodzi się na rosyjskie warunki rozmów o sytuacji na Ukrainie, wydają się na razie nikłe. Ważnym elementem lutowego porozumienia, którego realizacji domaga się Moskwa, był prezydent Wiktor Janukowycz, który uciekł do Rosji. Nowe władze w Kijowie zdążyły już odsunąć go od władzy. Zresztą  - jak twierdzą - to on złamał zawarte porozumienia, bo wbrew ustaleniom nie podpisał w ciągu 48 godzin przegłosowanej przez deputowanych reformy konstytucyjnej. Poza tym były prezydent jest wrogiem publicznym numer 1 nowego rządu, który obwinia go za śmierć prawie setki aktywistów na Majdanie - wysłano za nim list gończy. Nie bez znaczenia jest też ostatnia informacja, że to Janukowycz miał poprosić Putina o rosyjską interwencję zbrojną.

Zobacz również:

06:59 Działania prezydenta Władimira Putina postawiły Rosję na drodze do dyplomatycznej i ekonomicznej izolacji, która może doprowadzić do całkowitego opuszczenia przez Rosję grupy G8 - stwierdził w oświadczeniu premier Kanady Stephen Harper. Podkreślił, że sytuacja na Ukrainie pozostaje wyjątkowo poważnym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie i ponownie wezwał Putina do wycofania wojsk z Ukrainy.

06:57 Zajęcie Krymu przez Rosję to początek końca reżimu prezydenta Władimira Putina, nawet jeśli on myśli, że to zwycięstwo. Putin udławi się Krymem - mówi prof. Nina Khrushcheva z New School w Nowym Jorku, wnuczka przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa.

06:49 Na wniosek Polski zbiera się dzisiaj Rada Północnoatlantycka na szczeblu ambasadorów. Ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Prośba o spotkanie w ramach tego artykułu oznacza, że polskie władze uważają, że bezpieczeństwo naszego kraju jest zagrożone - pisze na blogu brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. [PRZECZYTAJ WPIS NASZEJ KORESPONDENTKI]

06:13 Przemysław Marzec, specjalny wysłannik RMF FM do Symferopola: Blokowane na Krymie jednostki ukraińskie wcale nie zamierzają się poddawać i oddawać broni, jak głosi moskiewska propaganda.

Dalej będziemy stać wierni przysiędze. Niech politycy znajdą wyjście. Rozmawiałem z Rosjanami, oni nie chcą i my nie chcemy do nich strzelać - mówi dowódca oddziału w Bachczysaraju Serhij Stepeszko.

Wtóruje mu Walerij Bojko, dowódca z bazy w Pierewalnym: Jeśli będzie szturm, to będzie obrona.

To zaskoczyło Rosjan, którzy wciąż na mundurach nie mają znaków identyfikacyjnych i stopni i udają, że nie są rosyjską armią, tylko rzekomymi siłami samoobrony Krymu.

05:44 Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry przyleci dziś do Kijowa, aby zademonstrować poparcie USA dla Ukrainy.

05:10 Agencja Ria-Nowosti: Rosja jest gotowa do negocjacji ws. Ukrainy, ale pod pewnymi warunkami. Jedynym z nich jest realizacja porozumienia z 21 lutego, podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec z byłym już prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Inny mówi o tym, że w rozmowach powinny uczestniczyć wszystkie siły polityczne Ukrainy.

05:00 Na razie do Symferopola nie dochodzą informacje potwierdzające, że Rosjanie uderzyli - donosi ze stolicy Autonomicznej Republiki Krymu specjalny wysłannik RMF FM Przemysław Marzec.

04:36 Stany Zjednoczone zawieszają współpracę wojskową i najbliższe negocjacje handlowe i inwestycyjne z Rosją. To najnowsze fakty zza Oceanu. Waszyngton po raz kolejny wzywa Moskwę do wycofania żołnierzy do rosyjskich baz na Krymie.

04:12 Jeszcze dziś na wniosek Polski zbierze się w Brukseli Rada Północnoatlantycka. Ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym NATO. Prowadzi konsultacje w sprawach związanych z bezpieczeństwem państw należących do Sojuszu i wyznacza dyrektywy dla władz wojskowych oraz obrony cywilnej. Ustala też charakter działań militarnych państw członkowskich NATO.

04:00 Właśnie minął termin rosyjskiego ultimatum - Rosjanie nie zaatakowali Krymu.