Rekordzistka świata nie musiała się nawet zbliżać do swojego najlepszego wyniku, by móc cieszyć się złotym medalem na tym dystansie. Wcześniej na tych igrzyskach na jej konto powędrowały 3 inne krążki – dwa srebrne w wyścigu drużynowym i na 1000 metrów oraz brąz na 3000 m.
Najlepsza polska panczenistka Katarzyna Wójcicka pobiegła bardzo dobrze i po raz drugi w karierze zeszła poniżej 2 minut. Rezultat 1.59,96 dał jej 11. miejsce. Wcześniej w Turynie była 10. na 3000 m i ósma na 1000 m. Przed nią jeszcze piątkowy start na dystansie 5 kilometrów.