RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Telefony komórkowe przyczyną szpitalnych infekcji

Publikacja: Piątek, 6 marca (14:52) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Telefony komórkowe pracowników źródłem infekcji w szpitalach? Naukowcy z Wydziału Medycyny tureckiego Uniwersytetu Ondokuz Mayis przebadali telefony lekarzy i pielęgniarek, pracujących w salach operacyjnych i na oddziałach intensywnej terapii. Odkryli, że blisko 95 procent aparatów było zanieczyszczonych różnymi szczepami bakterii.

Co więcej, niektóre ze szczepów bakterii - na przykład gronkowca złocistego, których obecność wykryto w telefonach komórkowych, mogą powodować choroby śmiertelne.

Jak wykazało badanie, tylko 10 procent pracowników szpitali czyściło swe telefony stosunkowo regularnie.

Telefony te mogą być źródłem infekcji ułatwiającym przenoszenie bakterii z jednego pacjenta na drugiego w placówce opieki zdrowotnej - podkreślono w opracowaniu.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: szpital

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: