Discovery miał wylecieć na ISS 12 lutego. Start promu odkładano jednak ze względu na usterki techniczne. W piątek decyzję o wstrzymaniu lotu podjęła cała ekipa, odpowiedzialna za przygotowanie jednostki.
W ubiegłym tygodniu na stację ISS dotarł natomiast rosyjski bezzałogowy statek towarowy Progress M-66, wystrzelony z kosmodromu w Bajkonurze. Dostarczył załodze prawie 2,5 tony zaopatrzenia, w tym żywność i wodę oraz przyrządy naukowe i techniczne.
Obecnie na ISS przebywa trzyosobowa załoga, w skład której wchodzi dwójka Amerykanów Michael Fincke i Sandra Magnus oraz Rosjanin Jurij Łonczakow.