Prokuratura w Kielcach umorzyła postępowanie przeciwko byłemu prezydentowi Świnoujścia Stanisławowi Możejce i jego asystentowi. Sprawa dotyczyła narażenia zdrowia i życia mieszkańców miasta i sąsiadującej ze Świnoujściem niemieckiej wioski. Przypomnijmy, że w kwietniu 1999 roku Możejko osobiście rozbroił minę ze świnoujskiego Mulnika.

Wcześniej zarząd miasta zlecił oczyszczenie wspomnianego akwenu z poniemieckich wraków i min Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu. W czasie oczyszczania Możejko nabrał podejrzeń do pochodzenia wydobywanych min. Okazało się, że w Mulniku znajdują się także miny powojenne. Oznaczałoby to, że ktoś je celowo podrzucał. Gdy tylko prezydent odkrył ten proceder i rozbroił minę - Polskie Ratownictwo Okrętowe skierowało doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Prokuratura w Kielcach rozpracowywała tę sprawę dlatego, że dokumenty dotyczące sprawy świnoujskiej miny wędrowały kolejno do różnych prokuratur. I tak ze Świnoujścia do Szczecina, stamtąd do Poznania, później do Warszawy i kiedy Możejko poprosił o interwencję ministra sprawiedliwości trafiły na południe kraju do Krakowa i wreszcie do Kielc. W tych rejonach Polski jak mówi były prezydent Świnoujścia była pewność, że Polskie Ratownictwo Okrętowe - wykonawca prac na Mulniku, jednocześnie jego zdaniem jednostka zamieszana w proceder podrzucania min nie miała znajomych w prokuraturze. Prokuratura w Kielcach oprócz tego, że umorzyła postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa to jeszcze uznała czyn Możejki za zasadny: "Ta sprawa świadczy o tym, że Polska nie jest państwem prawa. Jak można było przez 28 miesięcy taką sprawę w ogóle prowadzić. Natomiast jej zakończenie oczywiście daje odrobinę optymizmu" - tak skomentował orzeczenie prokuratury sam Możejko.

Kto podrzucał miny tego na razie nie wiadomo. Ma to wyjaśnić prowadzone odrębnie śledztwo. Jednak ponad wszelką wątpliwość wiadomo, że wydobyte znalezisko nie pochodzi z czasów wojny a budżet miasta Świnoujścia na rzekomym oczyszczaniu basenu Mulnik stracił prawie 8 milionów złotych. To zaledwie pierwsza rozwiązana sprawa z 11 toczących się w prokuraturach i sądach w całej Polsce.

17:15