Od dziś do końca kwietnia ponownie zamknięty będzie tunel pod torami kolejowymi na sopockim Monciaku. To kolejna faza trwającego od sierpnia zeszłego roku remontu tunelu. Mieszkańcy, studenci i turyści znów muszą dokładać kilkaset metrów drogi, aby dostać się na górną część ul. Bohaterów Monte Cassino.

Zamknięcie było planowane. Ma związek z koniecznością wymiany i przebudowy kilku instalacji teletechnicznych i podziemnej infrastruktury biegnącej w tunelu. Tam jest wszystko. Gaz, woda, kanalizacja sanitarna, linie energetyczne. Wszystko trzeba poprzekładać - tłumaczy Andrzej Tomorowicz z PKP Polskich Linii Kolejowych, które prowadzą remont. Od tego, jak szybko uda przepiąć się te instalacje zależy los całego remontu. Przez ostatnie dwie miesiące można było korzystać jedynie z bardzo wąskiego, prowizorycznego przejścia. Od maja mieszkańcy i turyści powinni mieć już do dyspozycji całą szerokość tunelu. Mogą się jeszcze zdarzyć połówkowe wyłączenia np. w czasie prowadzenia prac wykończeniowych jednej połowy tunelu, korzystać będzie można z drugiej, i odwrotnie. Nie jest planowane już całkowite, całodobowe wyłączanie tego przejścia - tłumaczy Tomorowicz.

Na trwającym od zeszłego roku remoncie tracą nie tylko mieszkańcy czy studenci, którzy muszą nadrabiać kilkaset metrów idąc naokoło, ale przede wszystkim właściciele sklepów czy restauracji w górnej części słynnego deptaku, do której praktycznie nie ma dojścia. Od czasu tego remontu ruch spadł u nas o połowę. Teraz te 3 tygodnie jakoś przeboleje, ale jak na majówkę nam nie otworzą to będziemy mieć duże pretensje do nich - mówi kobieta pracująca w jednej z restauracji.

Nie wiadomo, kiedy remont się skończy

Według pierwotnego harmonogramu, tunel miał być zamknięty od 19 sierpnia 2011 roku do 30 maja 2012. Mimo że prace nie odbywały się tam cały czas. Po protestach ze strony mieszkańców i przedsiębiorców oraz interwencji miasta udało się jednak wymusić czasowe udostępnianie pieszym tego tunelu. To z kolei wpłynęło znacznie na czas zakończenie całego remontu. Dziś nie można jednoznacznie określić kiedy prace w tym w miejscu całkowicie się zakończą.

Na pewno nie będą toczyć się ani w trakcie Euro2012, ani w czasie sezonu turystycznego. Jeśli prac nie uda skończyć się do końca maja tunel - jeszcze jako plac budowy - będzie w pełni dostępny dla spacerujących, a remont zostanie dokończony dopiero jesienią.