Słowacja: Prywatne kasy chorych nie mogą zarabiać
Publikacja: Piątek, 26 października (09:40)
Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)
Słowacki parlament uchwalił ustawę, która odbiera zysk prywatnym kasom chorych. U naszych południowych sąsiadów działa sześć ubezpieczalni, z których cztery są prywatne - i to im nie wolno zarabiać na usługach, które świadczą.
Nowe prawo nakazuje prywatnym kasom chorych zwrot wypracowanego zysku do systemu ochrony zdrowia. Wolno im będzie zarabiać jedynie na komercyjnych składkach.
Opozycja i przedstawiciele ubezpieczycieli zarzucają populistycznemu rządowi premiera Fico, że w ten sposób chce doprowadzić do likwidacji kas chorych i utworzenia jednego, narodowego ubezpieczyciela.