RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Śląsk: Ciężki stan nastolatki z sepsą

Autor: Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Potwierdzono zakażenie sepsą u czternastolatki z gimnazjum nr 2 w Lędzinach. Chora od kilku dni przebywa w szpitalu w stanie ciężkim.

Przebadano całą klasę dziewczynki i wszystkich, którzy mieli z nią bezpośredni kontakt - w sumie 27 osób. Podczas szczepień dwie przeziębione uczennice na wszelki wypadek skierowano na obserwację do Wojewódzkiego Szpitala w Tychach. Według sanepidu nie ma kolejnych zachorowań i sytuacja jest opanowana.

Sepsa to ciężkie zakażenie organizmu wywołane przez meningokoki, wirusy, pasożyty, a nawet grzyby. Atakuje osoby o osłabionym układzie odpornościowym, zwłaszcza starszych, młodzież i dzieci. Do zakażeń dochodzi najczęściej w miejscach, gdzie przebywają większe grupy ludzi, czyli w szkołach, przedszkolach, w koszarach i więzieniach.

Zakażenie postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci. Najskuteczniejszą obroną przed sepsą są szczepienia ochronne.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: