W Beskidach zamknięty jest do wiosny szlak żółty z Markowych Szczawin na Diablak, tak zwana Akademicka Perć. Zamknięty jest też odcinek szlaku czerwonego i żółtego z Markowych Szczawin do Fickowych Rozstajów - Górnym Płajem w kierunku Hali Czarnego przez tak zwane Osuwisko.
Na północnych stokach Babiej Góry obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, w pięciostopniowej skali. Pokrywa śniegu jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Należy omijać przede wszystkim strome stoki zawietrzne, a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem.