Jak podała na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza, wybory odbyły się do 2827 rad. Wybrano 46 809 radnych wszystkich szczebli, czyli gminnych, powiatowych i wojewódzkich. 1180 radnych uzyskało mandaty bez głosowania, bowiem startowali w okręgach, gdzie liczba zgłoszonych kandydatów była równa lub mniejsza od liczby wybieranych tam radnych.
Na ogólną liczbę 2479 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w niedzielnym głosowaniu wybrano gospodarzy w 1741 gminach i miastach. W 738 miejscach, gdzie żaden z kandydatów nie otrzymał w więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 5 grudnia odbędzie się druga tura wyborów bezpośrednich.
W skali kraju w wyborach do sejmików województw najwięcej mandatów uzyskała PO - 222, PiS zdobył ich 141, PSL - 93, a SLD - 85. Pozostałe komitety uzyskały 20 mandatów.
W wyborach do rad powiatów PO zdobyła 1315 mandatów; PiS - 1085 mandatów, PSL - 999 mandatów, a SLD - 493 mandatów. Pozostałe komitety uzyskały łącznie 2398 mandatów.
W radach miast na prawach powiatu PO zdobyła 600 mandatów, PiS - 365, SLD - 214, PSL - 8, a pozostałe komitety - 514 mandatów.
W wyborach do rad gmin, liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców, PO uzyskała 1138 mandatów, PiS - 762 mandaty, SLD - 377, a PSL - 198. Pozostałe komitety uzyskały łącznie 3093 mandaty. Z kolei w wyborach do rad gmin, liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców, PSL zdobył 4175 mandatów; PiS - 1655, PO - 981, SLD - 596, PPP - 6, a pozostałe komitety - 24 867 mandatów.
W wyborach do rad dzielnic Warszawy najwięcej mandatów uzyskała PO - 187, za nią znalazły się PiS - 103 oraz SLD - 40. Pozostałe komitety obsadziły 79 mandatów.
Frekwencja wyborcza wyniosła: w wyborach do rad gmin liczących do 20 tysięcy mieszkańców - 52,23 proc., do rad gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców - 46,61 proc., do rad powiatów - 50,07 proc., do rad miast na prawach powiatów - 40,56 proc., a do sejmików województw - 47,26 proc.
W skali kraju w głosowaniu 21 listopada wybrano: 1571 wójtów i burmistrzów w gminach liczących do 20 tysięcy mieszkańców, 137 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w większych gminach oraz 33 prezydentów w miastach na prawach powiatu.
W wyborach prezydentów miast, które rozstrzygnięte zostały w pierwszej turze, prezydentami zostało 8 przedstawicieli PO oraz po 3 kandydatów z PiS i SLD. W 37 miastach prezydentami zostali kandydaci innych komitetów wyborczych. Najwięcej burmistrzów ma z kolei PSL - 37, następnie PO - 23, PiS - 9 i SLD - 5. Kandydaci pozostałych komitetów wyborczych zostali burmistrzami w 444 miejscach.
Wśród wójtów wybranych w głosowaniu 21 listopada najwięcej swoich przedstawicieli ma PSL - 186, następnie PiS - 25 oraz SLD - 9 i PO - 7. 945 stanowisk wójtów zdobyli kandydaci pozostałych komitetów wyborczych.
Frekwencja w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast wyniosła 47,32 proc.
W drugiej turze - 5 grudnia - wybieranych będzie 581 wójtów i burmistrzów w gminach liczących do 20 tysięcy mieszkańców, 125 gospodarzy większych gmin oraz 32 prezydentów miast na prawach powiatu.